Filmy

Strefa Inwestorów: Wstrząsająca recenzja nowego filmu o obozie koncentracyjnym

Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec2 grudnia 20233 min
Strefa Inwestorów: Wstrząsająca recenzja nowego filmu o obozie koncentracyjnym

Strefa Inwestorów przybliża wstrząsającą historię komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa, który próbuje ułożyć sobie życie rodzinne w domu tuż obok miejsca zagłady setek tysięcy ludzi. Film pokazuje dramatyczną walkę człowieka między obowiązkiem a rodziną i zadaje pytanie, czy możliwe jest pogodzenie tych dwóch światów.

Kluczowe wnioski:

 • Film portretuje postać historyczną Rudolfa Hössa.
 • Reżyserią i scenariuszem zajął się Jonathan Glazer.
 • Produkcja łączy elementy dramatu wojennego.
 • Światowa premiera odbyła się w maju 2023 roku.
 • Film zebrał pozytywne recenzje, zdobywając nagrody i nominacje.

Wstrząsająca historia komendanta Auschwitz u bram obozu

Strefa Inwestorów przybliża poruszającą opowieść o Rudolfie Hössie, komendancie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Film pokazuje próby prowadzenia normalnego życia rodzinnego tuż obok miejsca masowej zagłady. Cały film można obejrzeć na Zalukaj TV!

Fabuła filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z życia Rudolf Hössa, który był komendantem obozu Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1943. Próbuje on stworzyć dom dla swojej żony Hedwigi i dzieci, budując willę z ogrodem zaledwie 300 metrów od bramy głównej obozu.

Czy fabuła oddaje realia historyczne?

Reżyser Jonathan Glazer starał się maksymalnie wiernie oddać realia tamtych czasów. Film kręcono w Oświęcimiu, a ekipa filmowa odtworzyła dom rodziny Hössów. Aktor Ralph Fiennes wcielający się w postać komendanta, spędził wiele miesięcy na studiowaniu postaci.

Film pokazuje dramat walki człowieka między wypełnianiem rozkazów, a posiadaniem normalnej rodziny. Ukazuje paradoks łączenia życia prywatnego z zarządzaniem fabryką śmierci.

Strefa Inwestorów: Kim jest twórca filmu?: Kim jest twórca filmu?

Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialny jest Jonathan Glazer, brytyjski reżyser filmowy i teledysków, najbardziej znany z takich filmów jak "Sexy Beast" czy "Under the Skin" z Scarlett Johansson.

"3000 mil od Auschwitz" to jego nowy dramat wojenny, który zebrał wiele pozytywnych recenzji na światowych festiwalach. Glazer ponad 10 lat pracował nad scenariuszem, aby jak najwierniej oddać postać Hössa.

Interesujące połączenie gatunków

Film łączy w sobie elementy dramatu historycznego, wojennego i obyczajowego, pokazując z perspektywy oprawcy codzienność funkcjonowania obozu zagłady.

Poruszająca opowieść zmusza widza do refleksji nad kondycją ludzką i tym, do czego zdolny jest człowiek pod wpływem systemu totalitarnego.

Kiedy polska premiera Hitu filmowego?

Światowa premiera filmu miała miejsce podczas festiwalu w Cannes 19 maja 2023 roku. Film zebrał przychylne recenzje krytyków, zdobywając 3 nagrody oraz 12 nominacji na światowych festiwalach.

Polscy widzowie będą musieli poczekać - premiera kinowa zaplanowana jest na 1 marca 2024 roku. Warto to jednak przeczekać, aby zobaczyć poruszającą fabułę wielokrotnie nagradzanego filmu.

Reżyseria Jonathan Glazer
Gatunek Dramat wojenny
Produkcja Wielka Brytania, Polska, USA

Ile nagród zdobył nowy film?

Film "3000 mil od Auschwitz" zebrał bardzo pozytywne recenzje krytyków na całym świecie, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia:

 • Nagroda Jury - Festiwal Filmowy w Wenecji
 • Nagroda Publiczności - Festiwal Filmowy w Toronto
 • Nominacja do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Ponadto film otrzymał aż 12 nominacji do nagród filmowych, m.in. za reżyserię, scenariusz, zdjęcia i rolę pierwszoplanową.

Czy warto obejrzeć?

Film Glazera to mistrzowskie studium natury ludzkiej i tego, do czego zdolny jest człowiek.

Mimo trudnej tematyki i ciężkiej atmosfery, warto zobaczyć ten poruszający dramat wojenny, który pokazuje mało znany aspekt funkcjonowania obozów koncentracyjnych.

Film z pewnością dostarczy wielu emocji i skłoni do refleksji nad kondycją człowieka. Może okazać się jednym z ważniejszych filmów ostatnich lat.

Najczęstsze pytania

Rudolf Höss był komendantem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Kierował machiną śmierci i osobiście odpowiadał za zagładę milionów osób podczas Holokaustu. Był jednym z głównych organizatorów masowych mordów dokonywanych przez Niemców.

Höss był żonaty z Hedwigą, z którą miał piątkę dzieci. Rodzina mieszkała w domu z ogrodem tuż przy obozie Auschwitz. Rudolf starał się prowadzić jak najbardziej normalne życie, dbał o dom i zajmował rodziną. Te sceny pokazane są w filmie Jonathan Glazera.

Film przedstawia dwa główne wątki: życie rodzinne Hössów w ich domu obok obozu oraz sceny z samego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie komendant nadzorował zagładę setek tysięcy ludzi.

Pomysł na film narodził się w głowie reżysera, Jonathana Glazera, około 15 lat temu. Fascynował go kontrast pomiędzy okrutnym procederem Holokaustu a próbami prowadzenia normalnego życia przez ludzi stojących za machiną zagłady.

Tytuł "Strefa inwestorów" odnosi się do traktowania obozu przez jego twórców nie tylko jako fabryki śmierci, ale też przedsięwzięcia mającego przynosić zyski III Rzeszy z pracy i rabunku więźniów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.13 Liczba głosów: 8

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Repertuar kina Toruń Czerwona Droga - Cinema City Toruń
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec

Będąc recenzentem sprzętu fotograficznego testuję lustrzanki, bezlusterkowce i kompakty pod kątem fotografii krajobrazowej, portretowej i ulicznej. Sprawdzam m.in. ilość megapikseli, jakość matryc, prędkość migawki i stabilizację obrazu w poszukiwaniu modeli idealnych dla amatorów i profesjonalistów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły