Filmy

Samochody Szybcy i Wściekli - Auta z filmu Szybcy i Wściekli 1

Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec01.01.20245 min.
Samochody Szybcy i Wściekli - Auta z filmu Szybcy i Wściekli 1

Samochody Szybcy i Wściekli to kultowa seria filmów akcji, której głównymi bohaterami są pasjonaci motoryzacji i nielegalnych wyścigów ulicznych. W pierwszej części z 2000 roku poznajemy Dominica Toretto (Vin Diesel) i jego ekipę z Los Angeles, a także policjanta Briana O'Connera (Paul Walker), który wkrada się w ich świat, by rozwiązać sprawę serii napadów na ciężarówki. Samochody odgrywają tu kluczową rolę - są nie tylko środkiem transportu, ale także narzędziem osiągania celów bohaterów.

Kluczowe wnioski:

 • Dominic jeździ charakterystycznym czarnym Dodge'em Chargerem z 1970 roku z silnikiem V8.
 • Brian, policjant podszywający się pod kierowcę, prowadzi zmodyfikowanego Mitsubishi Eclipsa.
 • W filmie pokazano też inne auta - Hondę Civic, Toyotę Suprę, Mazdę RX-7.
 • Samochody odgrywają w filmie rolę nie tylko narzędzi, ale też bohaterów.
 • Sceny wyścigów ulicznych należą do najbardziej widowiskowych i zapadających w pamięć.

Samochody Szybcy i Wściekli w pierwszej części filmu

Kultowy film akcji "Szybcy i wściekli" z 2000 roku przedstawia losy Dominica Toretto (Vin Diesel) i jego ekipy tunerów samochodowych z Los Angeles. Głównym wątkiem jest dochodzenie policyjne w sprawie serii napadów na ciężarówki, prowadzone przez Briana O'Connera (Paul Walker). Aby rozwiązać tę sprawę, Brian wkrada się w świat nielegalnych wyścigów ulicznych Dominica i jego "rodziny".

Samochody odgrywają w filmie kluczową rolę, będąc narzędziem działania głównych bohaterów, ale także swoistymi aktorami. Tuning i modyfikacje aut są pasją Dominica, a sceny wyścigów należą do najbardziej emocjonujących i zapadających w pamięć fragmentów produkcji.

Najważniejsze auta z pierwszej części

Wśród samochodów pokazanych w filmie, dwa modele zdecydowanie się wyróżniają i na stałe zapisały się w historii serii "Szybcy i wściekli". To Dodge Charger 1970 Dominica Toretto oraz Mitsubishi Eclipse 1995 Briana O'Connera.

Najsłynniejsze auta Toretta i Dominica

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym autem całej serii jest czarny, mocno zmodyfikowany Dodge Charger R/T 1970 Dominica Toretto. Auto zostało wyposażone w silnik V8 o pojemności 426 cali sześciennych (7 litrów) i mocy około 800 KM. Samochód ten stał się swego rodzaju wizytówką Dominica.

Mitsubishi Eclipse 1995 Briana O'Connora również zostało mocno zmodyfikowane. Samochód wyposażono w turbodoładowany silnik o mocy około 400 KM, co w połączeniu z niewielką masą auta, zapewniało świetne osiągi.

Inne auta w filmie

Oprócz Dodge'a Chargera i Mitsubishi Eclipse, w filmie pokazano także inne charakterystyczne i mocno zmodyfikowane auta. Były to między innymi:

 • Toyota Supra 1994 Letty Ortiz
 • Mazda RX-7 1995 Dominica Toretto
 • Honda Civic 1995 Dominica Toretto

Wszystkie wymienione samochody zostały wzmocnione, przystosowane do ulicznych wyścigów oraz spersonalizowane przez bohaterów zgodnie z ich gustem i preferencjami.

Czytaj więcej: Odkryj tajemnice Thora w mitologii nordyckiej - Bog piorunów i siły

Charakterystyka aut Dominica - metryka pojazdów

Kluczowym autem Dominica Toretto był Dodge Charger R/T 1970. Był to samochód z napędem na tylną oś, wyposażony standardowo w silnik V8 318 cali sześciennych (5,2 l) i moc około 230 KM. Na potrzeby filmu auto zostało jednak zmodyfikowane.

Ten samochód to moja wizytówka. Zbudowałem go od postaw. (Dominic Toretto)

Zmodyfikowany silnik V8 426 cali sześciennych (7 litrów) osiągał moc szacowaną na 800 KM. Auto ważyło około 1700 kg. Pozwalało to Dodge'owi Charger rozpędzać się do 100 km/h w niecałe 4 sekundy i osiągać prędkość maksymalną około 280 km/h.

Charakterystyka aut Toretta - dane techniczne

Samochody Szybcy i Wściekli - Auta z filmu Szybcy i Wściekli 1

Mitsubishi Eclipse było kompaktowym, sportowym autem z napędem na przednią oś. Wersja GSX z 1995 roku, którą jeździł Brian, standardowo wyposażona była w turbodoładowany silnik o pojemności 1,8 litra i mocy około 210 KM. Jednak auto policyjnego zostało mocno zmodyfikowane.

Model Mitsubishi Eclipse GSX
Rok produkcji 1995
Masa 1300 kg
Moc silnika ok. 400 KM
Prędkość maksymalna powyżej 260 km/h

Dzięki temu auto ważące zaledwie około 1300 kilogramów, osiągało bardzo dobre osiągi - przyspieszenie do 100 km/h poniżej 5 sekund i prędkość maksymalną ponad 260 km/h.

Inne samochody z pierwszej części filmu

Oprócz Dodge'a Chargera i Mitsubishi Eclipse, warto wymienić także inne charakterystyczne modele samochodów, które pojawiły się w pierwszej części filmu "Szybcy i wściekli":

 • Toyota Supra 1994 Letty Ortiz - auto z turbodoładowanym silnikiem RZ o mocy około 230 KM;
 • Mazda RX-7 1995 Dominica Toretto - auto z rotacyjnym silnikiem o mocy około 250 KM;
 • Honda Civic 1995 Dominica Toretto - zmodyfikowany kompaktowy model wyposażony w turbosprężarkę.

Wszystkie wymienione samochody zmodyfikowano pod kątem uzyskania jak najlepszych osiągów i prowadzenia. Odegrały one istotną rolę choćby w scenach nielegalnych wyścigów ulicznych pokazanych w filmie.

Jakie auta pojawiły się w scenach wyścigów

Kluczowymi scenami akcji w filmie "Szybcy i wściekli" są nielegalne, uliczne wyścigi samochodowe, w których biorą udział Dominic Toretto i jego ekipa. Pokazują one zarówno umiejętności kierowców, jak i możliwości ich mocno zmodyfikowanych aut.

W scenach wyścigów dominują Dodge Charger 1970 oraz Mitsubishi Eclipse 1995. Ale pojawiają się także inne modele jak Toyota Supra, Mazda RX-7, Honda Civic, czy też Nissan Skyline GT-R. Wszystkie prezentują imponujące osiągi oraz wysoki poziom modyfikacji.

Sceny pościgów i nielegalnych wyścigów należą do najbardziej emocjonujących i zapadających w pamięć fragmentów filmu. Jeśli chcesz jeszcze raz przeżyć te emocje, możesz obejrzeć film Szybcy i Wściekli bezpośrednio na stronie filman-pl.cc. Pokazują nie tylko kunszt kierowców, ale także możliwości i charakter zmodyfikowanych samochodów, które są prawdziwymi bohaterami produkcji.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia kultowe samochody z pierwszej części filmu "Szybcy i wściekli" z 2000 roku. Skupia się na najsłynniejszych autach głównych bohaterów - Dominica Toretto (Dodge Charger 1970) i Briana O'Connera (Mitsubishi Eclipse 1995). Przedstawia historię i charakterystykę obu pojazdów, ich silniki, osiągi oraz modyfikacje.

Oprócz Dodge'a i Mitsubishi w filmie pokazano także inne mocno zmodyfikowane samochody - Toyotę Suprę, Hondę Civic czy Mazdę RX-7. Wszystkie zostały dostosowane do udziału w nielegalnych wyścigach ulicznych, które stanowią jedne z najbardziej emocjonujących scen.

Artykuł szczegółowo omawia wygląd, parametry techniczne i historie poszczególnych samochodów. Przybliża czytelnikowi genezę modyfikacji aut oraz ich rolę w konstrukcji fabuły i budowaniu charakterów bohaterów filmu.

Lektura pozwala lepiej zrozumieć i docenić kultowe już dziś samochody z pierwszej części serii filmowej "Szybcy i wściekli". Ukazuje jak istotną rolę pełnią one dla tożsamości głównych bohaterów i jako motyw przewodni całej opowieści.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.20 Liczba głosów: 5

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Repertuar kina Toruń Czerwona Droga - Cinema City Toruń
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec

Będąc recenzentem sprzętu fotograficznego testuję lustrzanki, bezlusterkowce i kompakty pod kątem fotografii krajobrazowej, portretowej i ulicznej. Sprawdzam m.in. ilość megapikseli, jakość matryc, prędkość migawki i stabilizację obrazu w poszukiwaniu modeli idealnych dla amatorów i profesjonalistów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły