Filmy

Cytaty z Polskich Filmów - Śmieszne Cytaty z Filmów

Autor Elżbieta Kurek
Elżbieta Kurek6 stycznia 20247 min
Cytaty z Polskich Filmów - Śmieszne Cytaty z Filmów

Cytaty z Filmów Polskich to zbiór najbardziej kultowych i pamiętnych kwestii z rodzimych produkcji filmowych. Zapamiętane przez widzów sceny i dialogi, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i kultury. W artykule znajdziesz subiektywny wybór najśmieszniejszych cytatów, które rozbawiły pokolenia Polaków.

Kluczowe wnioski:
 • Zbiór zawiera cytaty z najpopularniejszych polskich komedii.
 • Niektóre kwestie są tak kultowe, że funkcjonują jako samodzielne powiedzenia.
 • Cytaty pokazują specyficzne polskie poczucie humoru.
 • Mogą być źródłem rozrywki i nostalgii dla starszych widzów.
 • Młodsi widzowie poznają dzięki nim polską kulturę filmową.

Najzabawniejsze cytaty z filmów

Cytaty z Filmów Polskich to zbiór najśmieszniejszych i najbardziej kultowych kwestii z polskich produkcji filmowych. Są to sceny dialogi, które na stałe wpisały się do kanonu rodzimej kinematografii i które pamiętają całe pokolenia widzów.

W poniższym zestawieniu znajdziecie subiektywny wybór cytatów, które przez lata bawiły Polaków i które do dziś funkcjonują jako popularne powiedzonka.

Komedie Stanisława Barei

Nie sposób pominąć twórczości Stanisława Barei - mistrza polskich komedii filmowych. Jego produkcje takie jak "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury.

Bareja tworzył niepowtarzalny humor oparty na paradoksach ówczesnej rzeczywistości PRL-owskiej. Stąd w jego filmach znajdziemy masę komicznych i celnych spostrzeżeń na temat absurdalności tamtych czasów.

Kultowe teksty z polskich komedii

Oprócz twórczości Barei, warto wspomnieć o innych rodzimych produkcjach, z których pochodzą cytowane do dziś kwestie. W poniższym zestawieniu znajdziecie m.in. teksty z takich filmów jak:

 • "Sami swoi" - "Niech się pan nie krępuje, to dom pana"
 • "Poszukiwany, poszukiwana" - "A to ci heca, to jazda kolego"
 • "Gdzie jest generał?" - "Pamiętajcie o ogrodach"
 • "Kiler" - "Jak się pan nazywa?" "Nie nazywam się"

Kultowe cytaty z polskich filmów

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych cytatów w historii polskiej kinematografii jest słynne "A niech to szlag trafi" z komedii "Sami swoi" z 1967 roku.

W filmie pada z ust Pawła Koziołka granego przez Wacława Kowalskiego. Aktor wypowiada tę kwestię ze zrezygnowaniem, kiedy okazuje się, że jego rodzina i rodzina żony od lat prowadzą ze sobą otwarty konflikt.

To zdanie na trwale wpisało się do polszczyzny i jest cytowane w różnych sytuacjach, kiedy ktoś chce wyrazić bezradność lub politowanie nad jakimś stanem rzeczy.

Czytaj więcej: Zobacz Niepokonany 3 Cały Film Online - Champion 3 Dostępny teraz w PL

Niezapomniane kwestie z kinowych hitów

Do dziś w pamięci widzów pozostają także kwestie wypowiadane przez Siemaszko, kultową postać granego przez Bronisława Cieślaka w filmach Barei takich jak "Miód malina" czy "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz".

Siemaszko znany był z swojego specyficznego sposobu wysławiania się i celnych spostrzeżeń na temat rzeczywistości. Widzowie zapamiętali m.in. takie jego wypowiedzi:

Nie ma imposybilijnych rzeczy, są tylko rzeczy trudne do zrobienia.

Czy też

PRL, czyli Państwo Rzeczywiście Ludzkie.

Cytaty pokazujące absurd PRL-u

W filmach Barei nie brakuje kwestii celnie punktujących absurd ówczesnej rzeczywistości i mentalność ludzi żyjących w tamtym ustroju.

Dobrym tego przykładem jest scena z filmu "Poszukiwany, poszukiwana", w której Szylkin (granego przez Wieńczysława Glińskiego) tłumaczy Kargulowi na czym polegają zawiłości gospodarki PRL-owskiej:

Nie ma sprzętu, bo nie ma zapasów, a nie ma zapasów, bo za duży eksport.

Złote myśli z najlepszych produkcji

Cytaty z Polskich Filmów - Śmieszne Cytaty z Filmów

Cytaty z Filmów Polskich pokazują całe spektrum emocji - od śmiechu po gorycz i rozgoryczenie. Są sceny komiczne, ale także gorzkie refleksje i trafne spostrzeżenia na temat rzeczywistości.

Do tych drugich można zaliczyć słynny cytat z filmu psychologicznego "Rejs" z 1970 roku w reżyserii Marka Piwowskiego:

Zawsze, wszędzie, przy każdej sposobności należy z całą stanowczością występować przeciwko, a nigdy nie należy być za czymkolwiek.

Jest to wypowiedź Tadeusza, urzędnika granego przez Jacka Fedorowicza, która w genialny i gorzki sposób podsumowuje postawę etatowych opozycjonistów za czasów PRL.

Film Cytat
Sami swoi A niech to szlag trafi
Poszukiwany, poszukiwana Nie ma sprzętu, bo nie ma zapasów, a nie ma zapasów, bo za duży eksport

Komiczne dialogi z rodzimych obrazów

Specyficzny humor i nietuzinkowe poczucie komedii - to cechy, które od zawsze charakteryzowały polską kinematografię. W naszych filmach bardzo często pojawiają się komiczne sceny i zabawne dialogi.

Jedną z takich scen jest rozmowa Kelnera z gościem z filmu "Brunet wieczorową porą" w reżyserii Stanisława Barei. Poirytowany natrętnym klientem kelner odpowiada:

Gość: - Proszę mi podać jedzenie! Kelner: - Nie podam, bo go nie ma!

Cytat ten doskonale obrazuje specyficzny, czarny humor tamtych czasów. Dialog ten pokazuje absurd sytuacji, w której restauracja nie jest w stanie zapewnić gościom posiłków.

Filmy komediowe dla każdego pokolenia

Cytaty z Filmów Polskich to sentymentalna podróż do czasów, gdy rodzima kinematografia produkowała kultowe komediowe hity. Filmy Barei, Machulskiego, Gajosa i wielu innych reżyserów na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury.

Cyutowane do dziś kwestie, sceny i dialogi pozwalają miło spędzić czas przy wspomnieniu dawnych produkcji. Zapewniają też solidną dawkę humoru - czasem czarnego - ale zawsze trafiającego w sedno i celnie puentującego rzeczywistość.

Najśmieszniejsze teksty z rodzimej kinematografii

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie najzabawniejszych cytatów przywołało miłe wspomnienia i pozwoliło choć na chwilę powrócić do kultowych scen z polskich produkcji.

Z pewnością nie zabrakło tutaj rozpoznawalnych dialogów, kwestii i ripost, które na stałe wryły się w pamięć kilku pokoleń widzów.

Śmieszne Cytaty z Filmów Polskich to skarbnica humoru i trafnych spostrzeżeń nie tylko na temat rodzimej kinematografii ale też i rzeczywistości, która stanowiła dla tych filmów inspirację.

Podsumowanie

W artykule zebraliśmy subiektywny wybór Cytatów z Filmów Polskich, które na stałe wpisały się do kanonu rodzimej kultury filmowej. Są to kwestie Dialogi i sceny, które bawiły i bawią całe pokolenia Polaków.

Śmieszne Cytaty z Filmów pochodzą głównie z kultowych polskich komedii lat 60., 70. i 80. Nie zabrakło twórczości mistrza gatunku - Stanisława Barei. Jego filmy do dziś stanowią źródło popularnych powiedzonek.

Zestawienie pokazuje szerokie spektrum polskiego humoru - od slapstickowych gagów po czarne komedie i gorzkie refleksje. Niektóre cytaty to trafne komentarze na temat PRL-owskiej rzeczywistości.

Cytaty z Polskich Filmów pozwalają powrócić do czasów świetności rodzimej kinematografii. Przywołują nostalgiczne wspomnienia starszych widzów i uczą młodszych polskiej kultury filmowej.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 6

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Repertuar kina Toruń Czerwona Droga - Cinema City Toruń
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Elżbieta Kurek
Elżbieta Kurek

Będąc filmowcem i youtuberką recenzuję kamery do vlogowania i filmowania. Testuję m.in. osiągi w trudnych warunkach oświetleniowych, stabilizację obrazu i jakość mikrofonów wbudowanych. Wybieram najlepsze modele do selfie video i wideoblogów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły