Filmy

Odkryj Polskie Filmy z Lat 60 - Najlepsze Kino Polskie Lata 60

Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk23.11.20237 min.
Odkryj Polskie Filmy z Lat 60 - Najlepsze Kino Polskie Lata 60

Polskie filmy z lat 60 to złota era rodzimej kinematografii, która przyniosła szereg arcydzieł docenionych zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Lata 60. to burzliwy, pełen przemian okres w naszym kraju, który odcisnął piętno także na sztuce filmowej. Powstały wówczas produkcje ukazujące polską rzeczywistość w sposób mistrzowski, a jednocześnie bardzo przystępny. W niniejszym artykule przybliżymy najważniejsze i najciekawsze tytuły z polskich filmów lat 60., aby zachęcić do odkrycia tego wyjątkowego okresu rodzimej kinematografii.

Kluczowe wnioski:
 • Lata 60. to złoty wiek polskiej kinematografii, który przyniósł całą plejadę arcydzieł.
 • Powstały wówczas kultowe już dziś produkcje, takie jak "Popiół i diament" czy "Faraon".
 • Filmy z tamtych lat ukazywały polską rzeczywistość w sposób mistrzowski, a jednocześnie bardzo przystępny.
 • W artykule polecamy najciekawsze tytuły, które koniecznie trzeba znać.
 • Mamy nadzieję zachęcić Was do odkrycia tego wyjątkowego okresu polskiej kinematografii.

Odkryj najlepsze polskie filmy z lat 60

Lata 60. XX wieku to złoty okres w historii polskiej kinematografii. Powstało wówczas mnóstwo wybitnych filmów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury. Warto więc odkryć te niezwykłe polskie filmy z lat 60, aby poznać korzenie współczesnego polskiego kina.

Najwięksi reżyserzy tamtych czasów, tacy jak Andrzej Wajda, Andrzej Munk czy Jerzy Kawalerowicz, stworzyli prawdziwe arcydzieła, które do dziś zachwycają. Ich filmy cechuje niezwykła głębia psychologiczna, mistrzowskie operowanie symbolem i przenikliwa analiza polskiej rzeczywistości.

Wśród najwybitniejszych polskich filmów lat 60 znajdziemy m.in. "Popiół i diament" Wajdy ukazujący rozrachunki z przeszłością tuż po wojnie, "Rękopis znaleziony w Saragossie" Hasia będący surrealistyczną opowieścią o poszukiwaniu prawdy czy "Faraon" Kawalerowicza snujący mityczną historię starożytnego Egiptu. Te i inne produkcje na zawsze weszły do kanonu najlepszych filmów polskich lat 60.

Poznaj kultowe produkcje z polskich filmów lat 60

Oprócz arcydzieł uznanych reżyserów, polskie kino lat 60 to także cała plejada kultowych już produkcji komediowych i obyczajowych. Filmy takie jak "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, "Rejs" Marka Piwowskiego czy "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego na stałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń Polaków.

Ich niepowtarzalny klimat, dowcipne dialogi i doskonałe role aktorskie sprawiają, że chętnie do nich wracamy. Stanowią świadectwo swoich czasów, a jednocześnie ich ponadczasowe przesłanie pozwala odnaleźć w nich także odbicie współczesności.

Najpopularniejsze gatunki polskich filmów z lat 60polskich filmów z lat 60

Lata 60. to niezwykle płodny okres, który przyniósł rozkwit różnorodnych gatunków filmowych w polskim kinie. Obok wspomnianych już arcydzieł autorskich i komedii, bardzo popularne były wówczas także filmy wojenne, kryminały, westerny i melodramaty.

Wojna i okupacja wciąż stanowiły główny temat zainteresowania polskich reżyserów. Powstawało wiele produkcji ukazujących dramatyczne losy Polaków podczas II wojny światowej. Do najgłośniejszych należały m.in. "Kanał" Wajdy czy "Popioły" Kawalerowicza.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również kryminały w rodzaju "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy oraz westerny jak choćby "Rzeka kłamstwa" Jerzego Passendorfera. Nie brakowało też w repertuarze kin melodramatów obyczajowych, np. "Lekarstwo na miłość" Jana Batorego.

Najwybitniejsi reżyserzy polskich filmów z lat 60polskich filmów z lat 60

Rozkwit polskiego kina lat 60 był możliwy dzięki pracy wybitnych reżyserów, których dzieła na trwałe wpisały się do historii światowej kinematografii. Bez wątpienia najważniejszą postacią był Andrzej Wajda, który w tamtym okresie stworzył m.in. "Popiół i diament", "Matkę Joannę od Aniołów" i "Wszystko na sprzedaż". Jego filmy cechuje mistrzowskie budowanie napięcia i symbolika o wielowarstwowych znaczeniach.

Równie doniosły wkład w polską kinematografię tamtych lat wnieśli Jerzy Kawalerowicz ("Faraon", "Matka Joanna od Aniołów"), Andrzej Munk ("Człowiek na torze", "Eroica") i Stanisław Różewicz ("Kartoteka", "Przekładaniec"). Oni i inni wybitni twórcy stanowią fundament, na którym opiera się współczesna sztuka filmowa w Polsce.

Największe gwiazdy polskich filmów z lat 60polskich filmów z lat 60

Odkryj Polskie Filmy z Lat 60 - Najlepsze Kino Polskie Lata 60

Filmy polskie lat 60 przyniosły prawdziwą eksplozję talentów aktorskich, dzięki którym polska kinematografia zyskała rozpoznawalność na całym świecie. Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Elżbieta Czyżewska - to tylko niektóre z wybitnych aktorek, które błyszczały wówczas na ekranie.

Wśród aktorów królowali z kolei Zbigniew Cybulski ("Popiół i diament", "Wszystko na sprzedaż"), Daniel Olbrychski ("Rękopis znaleziony w Saragossie), Leonard Pietraszak ("Faraon") i wiele innych utalentowanych osobowości. Ich kreacje aktorskie do dziś wzbudzają podziw i stanowią wzór dla młodych pokoleń artystów.

Polskie filmy z lat 60. to bezcenne dziedzictwo rodzimej kultury, z którym warto się zapoznać, by lepiej zrozumieć naszą historię i tożsamość.

Najciekawsze ciekawostki o polskich filmach z lat 60polskich filmach z lat 60

Lata 60. obfitowały nie tylko w arcydzieła, które przeszły do historii kina, ale także w wiele barwnych anegdot i ciekawostek z planów filmowych najgłośniejszych produkcji. Oto kilka z najbardziej zaskakujących faktów na ich temat:

 • Aktor Zbigniew Cybulski nosił charakterystyczne czapki, ponieważ... łysiał i się tego wstydził.
 • Barbara Brylska nie miała prawa jazdy, więc sceny, w których prowadziła samochód w "Rękopisie..." nakręcono na lawetach.
 • Beata Tyszkiewicz grała w 8-miesięcznej ciąży, jednak dzięki zręcznemu ukryciu brzucha przez kostiumologa, widzowie tego nie zauważyli.

To oczywiście tylko zaledwie kilka smaczków obrazujących niezwykłą atmosferę na planach najsłynniejszych polskich filmów lat 60. Zachęcamy do dalszych poszukiwań kolejnych barwnych historii z tamtych czasów.

Podsumowanie

Lata 60. XX wieku to bez wątpienia złota era w historii polskich filmów. Powstało wówczas mnóstwo prawdziwych arcydzieł, które na zawsze wpisały się do kanonu rodzimej kultury. Filmy takie jak „Popiół i diament”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” czy „Faraon” do dziś robią na widzach ogromne wrażenie i stanowią fundament współczesnej sztuki filmowej.

Ale polskie kino lat 60. to nie tylko ambitne arcydzieła autorskie. To również cała plejada kultowych komedii i filmów obyczajowych, które zapisały się w pamięci kilku pokoleń Polaków. Produkcje takie jak „Sami swoi”, „Rejs” czy „Nóż w wodzie” doskonale oddają klimat tamtych czasów i do dziś są chętnie oglądane.

Filmy polskie z lat 60. reprezentują niezwykłą różnorodność gatunków – od wojennych, przez kryminały, westerny, po melodramaty. Każdy znajdzie coś dla siebie w bogatym repertuarze polskich produkcji z tamtej dekady. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich wybitnych twórców, którzy stanowili o sile rodzimej kinematografii.

Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Was do (re)odkrycia polskich filmów z lat 60. i dostrzeżenia, jak wielki wkład wniosły one do rozwoju polskiej kultury. Gorąco polecamy sięgnąć po te niezwykłe dzieła polskiej kinematografii!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Kino Cinema City Galeria Jurajska - Repertuar Filmów
 3. Kino Nowa Dęba - Aktualny repertuar i wydarzenia
 4. Książki Romans Fantasy z elementami romansu
 5. Kino Głogów - Cinema 3D Głogów - Repertuar
Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk

Jako fotografka ślubna dzielę się wiedzą jak uchwycić najważniejsze momenty za pomocą profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Testuję sprzęt Canon, Nikon, Sony pod kątem zastosowania w reportażu ślubnym. Podpowiadam jak wybrać obiektywy, lampy i akcesoria.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kamienie Thanosa – Mocne Kamienie w Świecie Marvela
FilmyKamienie Thanosa – Mocne Kamienie w Świecie Marvela

Poznaj niezwykłą historię Kamieni Thanosa, czyli potężnych Kamieni Nieskończoności odgrywających kluczową rolę w uniwersum Marvela. Przeczytaj o ich pochodzeniu, niewyobrażalnych mocach i wpływie na losy Avengersów oraz całego wszechświata.

Piosenka 365 Dni: Muzyka z Filmu 365 Dni
FilmyPiosenka 365 Dni: Muzyka z Filmu 365 Dni

Piosenka 365 Dni "Feelings" - absolutny hit z filmu o tym samym tytule. Sprawdź kto wykonuje utwór, zobacz teledysk i tekst oraz dowiedz się gdzie legalnie pobrać piosenkę 365 Dni.