Kino

Jakie są najlepsze filmy lat 70.? Lista klasyków dekady.

Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec11.06.20246 min.
Jakie są najlepsze filmy lat 70.? Lista klasyków dekady.

Najlepsze filmy lat 70. to prawdziwe perły światowego kina. Dekada ta obfitowała w niezapomniane dzieła, które na stałe zapisały się w historii kinematografii. Niezrównane i odważne produkcje, podejmujące ważne tematy społeczne i obyczajowe, z charakterystyczną dla tamtych czasów estetyką, wywarły ogromny wpływ na przyszłe pokolenia filmowców i widzów.

Kluczowe wnioski:
 • Lata 70. to złoty okres dla kina światowego, w którym powstały arcydzieła wybitnych reżyserów.
 • Filmy z tej dekady podejmowały odważne, kontrowersyjne wątki i przełamywały tabu.
 • Wiele z nich na stałe zapisało się w kulturze masowej jako prawdziwe ikony.
 • Dzięki wyrafinowanej estetyce i niezwykłej ekspresji artystycznej, filmy te zyskały status dzieł kultowych.
 • To klasyka, której znajomość jest obowiązkowa dla każdego miłośnika kina.

Najlepsze filmy lat 70. - klasyki, które warto znać

Lata 70. ubiegłego wieku to prawdziwy renesans w historii kina. Dekada, która na zawsze zapisała się w annałach jako okres narodzin niezliczonych arcydzieł filmowych. To właśnie wtedy powstawały dzieła, które z czasem zyskały status kultowych klasycznych filmów. Twórcyci czasów znacząco wykroczyli poza dotychczasowe normy, podejmując odważne, kontrowersyjne tematy i w niezwykły sposób kreśląc nowe kierunki dla przyszłych pokoleń filmowców.

Znakomite filmy lat 70. były dziełami wizjonerskimi, wyprzedzającymi swoje czasy. Mieszanka realizmu i symbolizmu, podejmowanie drażliwych tematów społecznych, doskonała gra aktorska i nowatorskie rozwiązania estetyczne - to wszystko stanowiło siłę napędową tego okresu w sztuce filmowej. Świeżość i nonszalancja twórców zaowocowała licznymi perłami, które na stałe wpisały się do kanonu najlepszych filmów wszech czasów.

Tak więc przyglądając się tym klasycznym pozycjom, odkrywamy arcydzielne produkcje, których znajomość jest wręcz obowiązkowa dla każdego miłośnika X muzy. Pozycje te stały się ikonami, punktami odniesienia dla przyszłych filmowców i ogromną inspiracją dla kultury masowej. Są to filmy, które z pewnością warto znać.

Ranking najsłynniejszych filmów z dekady lat 70. XX wieku

Wyróżnić kilka najbardziej uwielbiaych i cenionych przez krytyków obrazów tego okresu wcale nie jest łatwo. Tak wiele powstało wtedy arcydzieł, że dokonanie jednego rankingu wydaje się prawie niewykonalne. Niemniej jednak istnieją pewne pozycje, które przez większość są uznawane za absolutną czołówkę i najbardziej kultowe klasyczne filmy tamtej dekady.

Na szczycie niejednej listy królują takie tytuły jak "Ojciec chrzestny" Francisa Forda Coppoli, "Taksówkarz" Martina Scorsese czy "Żar ciała" Bernardo Bertolucciego. Filmy te poruszyły kwestie społeczne, kryminalne i obyczajowe w sposób przełomowy, ustanawiając tym samym nowe standardy w kinie. Każdy z nich odcisnął niezatarte piętno w kulturze masowej, a niezwykła gra aktorska i mistrzowska realizacja uczyniły je prawdziwym wzorem dla przyszłych pokoleń.

 • Wśród innych klasyków, które również warto wymienić, znajdują się: "Chinatown" Romana Polańskiego, Przemytnik Williama Friedkina, Wyjście Ewakuacyjne Sidneya Lumeta oraz Serpico Sidneya Lumeta.
 • Filmy te przez dziesięciolecia wyznaczały trendy, kształtowały gusta i inspirowały twórców na całym świecie. Ich miejsce w panteonie najlepszych filmów jest więc w pełni zasłużone.

Dekada lat 70. rodziła mistrzów kina, którzy prześcigali się w tworzeniu wyjątkowych, ponadczasowych dzieł. Choć każdy z fanów kina mógłby wyróżnić własne top listy klasycznych produkcji, to jednak powyższe tytuły zalicza się do niekwestionowanych arcydzieł tamtego okresu.

Czytaj więcej: Sprawdź najnowszy repertuar kina Browar Poznań i ciesz się seansami w Starym Browarze

Najważniejsze filmy lat 70. - kino światowe w najlepszej formie

Choć wiele tytułów z lat 70. XX w. już wspomniano, to jednak lista najbardziej znaczących filmów tej dekady jest znacznie dłuższa. W tym okresie kreatywność twórców i ich odwaga w podejmowaniu trudnych tematów naprawdę nie miały sobie równych. Na tym etapie rozwoju kinematografii powstały prawdziwe majstersztyki, które na zawsze odmieniły oblicze sztuki filmowej.

Przykładem takiego arcydzieła, które zrewolucjonizowało kino grozy i przerażenia, jest bez wątpienia "Wycie" Joe Dante'a. Film ten zapoczątkował zupełnie nowy nurt w horrorach, zdobywając olbrzymią rzeszę fanów na całym świecie. Podobnie przełomowym tytułem było "Ostatnie tango w Paryżu" Bernando Bertolucciego, odważnie spoglądające na temat seksualności i relacji międzyludzkich. Ten skandalizujący obraz stanowił swoisty protest wobec obowiązujących wówczas konwenansów.

 • Do innych niezwykle istotnych filmów tej dekady należą: głośny "Szczęki" Stevena Spielberga, "Godziny Rozpusty" Alberta Finna, "Wściekły Byk" Martina Scorsese czy "Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia" Stevena Spielberga.
 • Nie można też pominąć znakomitego "Rocky'ego" Johna G. Avildsen, który rozpoczął kultową serię o przygodach niełatwego bokserskiego życia tytułowego bohatera.

Twórcy wyżej wymienionych dzieł nie bali się eksperymentów i świeżych, rewolucyjnych pomysłów. To właśnie dlatego ich filmy odegrały tak ważną rolę jako kamienie milowe w historii kina. Bez wątpienia stanowią one fundamentalną część kultury masowej.

Arcydzieła kina lat 70. - kultura masowa i jej ikony

Zdjęcie Jakie są najlepsze filmy lat 70.? Lista klasyków dekady.

Przywołując przełomowe filmy lat 70., nie można pominąć ich niezwykłego wpływu na kulturę popularną i powszechną świadomość. W tych niezwykłych produkcjach upatrywano arcydzieł przekraczających ramy typowej rozrywki. Stały się one integralną częścią dziedzictwa kulturowego oraz nieśmiertelnymi ikonami sztuki filmowej.

Podsumowanie

Lata 70. XX wieku były prawdziwym złotym okresem dla światowej kinematografii. To dekada, w której zrodziły się liczne arcydzieła, klasyczne filmy, które do dziś pozostają ikonami kultury masowej. Twórcy tamtych lat, podejmując odważne tematy i poszukując świeżych form wyrazu, odcisnęli niezatarte piętno na dalszym rozwoju sztuki filmowej.

Od zyskującego status kultowego "Ojca Chrzestnego" po zapierające dech w piersiach horrory, przełomowe dramaty obyczajowe czy energetyczne dramaty sportowe - najlepsze filmy lat 70. udowodniły swoją ponadczasową wartość. Stanowią one kanon dzieł obowiązkowych dla każdego miłośnika X muzy i cenna spuściznę dla przyszłych pokoleń filmowców.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Piła 7: Analiza, czemu jest uznawana za najstraszniejszą część serii
 4. Hotel Paradise 3 - Kiedy Finał
 5. Jakie są najlepsze świąteczne horrory? Straszne filmy na święta.
Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec

Będąc recenzentem sprzętu fotograficznego testuję lustrzanki, bezlusterkowce i kompakty pod kątem fotografii krajobrazowej, portretowej i ulicznej. Sprawdzam m.in. ilość megapikseli, jakość matryc, prędkość migawki i stabilizację obrazu w poszukiwaniu modeli idealnych dla amatorów i profesjonalistów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły