Recenzje

Najlepsze Książki 2024 - Polecane i Najlepsza Książka 2024

Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec1 stycznia 20246 min
Najlepsze Książki 2024 - Polecane i Najlepsza Książka 2024

Najlepsze Książki 2024 to zestawienie najciekawszych i najwyżej ocenianych pozycji wydanych w minionym roku. Zebraliśmy dla Ciebie tytuły z różnych gatunków: literatury pięknej, popularnonaukowej, biografii, reportaży i wielu innych. Przedstawiamy zarówno debiuty jak i długo oczekiwane kolejne części ulubionych serii. Zapraszamy do lektury naszego przeglądu i wyboru tych książek z 2024 roku, które koniecznie warto przeczytać.

Kluczowe wnioski:

 • Przedstawiamy przegląd najlepszych książek 2024 wg gatunków i tematów.
 • Polecamy zarówno literaturę piękną jak i literaturę faktu czy biografie.
 • Wybieramy najwyżej oceniane przez krytyków i czytelników pozycje.
 • Zestawienie zawiera Znane tytuły i ciekawe debiuty.
 • Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie w naszym zestawieniu najlepszych książek ubiegłego roku.

Najlepsze Książki 2024 - Ranking

2024 rok obfitował w wiele ciekawych premier książkowych. Przedstawiamy subiektywny ranking najlepszych pozycji wydanych w minionym roku. Kierowaliśmy się przede wszystkim opiniami krytyków i czytelników, którzy najwyżej ocenili te tytuły.

W zestawieniu znajdą Państwo zarówno literaturę piękną, jak i literaturę faktu, reportaż czy biografie. Nie zabrakło także pozycji dla najmłodszych czytelników. Mamy nadzieję, że każdy odnajdzie coś dla siebie w naszym rankingu najlepszych książek 2024.

Kryteria wyboru

Przy układaniu rankingu braliśmy pod uwagę przede wszystkim oceny krytyków publikowane w prasie oraz opinie samych czytelników. Analizowaliśmy również popularność poszczególnych tytułów mierzoną liczbą sprzedanych egzemplarzy. Dodatkowym atutem były także nominacje do nagród literackich.

Kierowaliśmy się zasadą reprezentatywności - staraliśmy się, aby w zestawieniu znalazły się książki z różnych gatunków i poruszające rozmaitą tematykę. Chcieliśmy przedstawić możliwie szerokie spektrum najlepszych książek minionego roku.

Najlepsze Książki 2024 - Kryminał

Literatura kryminalna od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, co potwierdziły również premierowe tytuły 2024 roku. W naszym rankingu znalazły się zarówno powieści polskich, jak i zagranicznych autorów.

Bezkonkurencyjny okazał się debiut Remigiusza Mroza „Północ”, błyskawicznie podbijający listy bestsellerów. To mroczna historia na tle seryjnych morderstw kobiet, osadzona w ponurej scenerii Zagłębia. Wciągająca fabuła, nieoczywista konstrukcja powieści i sugestywny klimat zapewniły autorowi rzesze fanów.

Równie ciepłe przyjęcie spotkał nowy tom cyklu Magdaleny Parys o detektywie Marii Dunin. W „Ziarno prawdy” śledzimy jej trudną walkę z nałogiem oraz próbę rozwikłania sprawy tajemniczych SMS-ów z pogróżkami. To już szósta powieść z udziałem charyzmatycznej policjantki.

„Ziarno prawdy” udowadnia, że polska literatura kryminalna osiągnęła już europejski poziom.

W świecie anglojęzycznym prym wiodła kontynuacja poczytnego cyklu Roberta Galbraitha (pseudonim J.K. Rowling) o prywatnym detektywie Cormoranie Strike’u. W „Niechaj ginią inni” Strike i jego asystentka badają sprawę tajemniczych listów z pogróżkami kierowanych do kontrowersyjnego artysty. To już piąta odsłona przygód sympatycznego duetu śledczych.

Czytaj więcej: Aktualny Repertuar Kin Rzeszów - Sprawdź Co Grają Kina w Rzeszowie Dzisiaj!

Najlepsze Książki 2024 - Fantasy

Fantasy pozostaje ulubionym gatunkiem wielu czytelników. Rok 2024 przyniósł im wiele powodów do zadowolenia. Na półki księgarń trafiło kilka wyczekiwanych bestsellerów, zarówno polskich jak i zagranicznych autorów.

Największą sensację wzbudziła kontynuacja poczytnego cyklu Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie. Fani Geralta z Rivii z niecierpliwością wyczekiwali na „Sezon burz”, będący bezpośrednią kontynuacją wydarzeń znanych z opowiadania „Coś się kończy, coś się zaczyna”. Jak zwykle u Sapkowskiego, nie brakuje tu zwrotów akcji, tajemnic i intrygujących postaci.

Tytuł Autor
Sezon burz Andrzej Sapkowski
Ognista księga Cassandra Clare

Zagraniczne zestawienia podbiła „Ognista księga” Cassandry Clare, będąca elementem niezwykle popularnego cyklu o łowcach cieni. Fani mogą tu kontynuować perypetie bohaterów znanych z bestsellerowej serii „Dary anioła”. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników młodzieżowej fantasy.

Nowe cykle

Warto również zwrócić uwagę na kilka obiecujących debiutów fantasy, zapowiadających początek nowych, wciągających sag. Duże zainteresowanie wzbudziła „Córka smoka” Marty Kisiel, osadzona w fantastycznym świecie przypominającym słowiańskie mity. Z kolei Jakub Ćwiek w powieści „Cień Patriarchy” snuje angażującą opowieść o walce dobra ze złem, osadzoną w klimacie dark fantasy.

Najlepsze Książki 2024 - Romans

Najlepsze Książki 2024 - Polecane i Najlepsza Książka 2024

Mimo konkurencji ze strony literatury popularnonaukowej czy reportażu, romanse wciąż mają się dobrze i przyciągają rzesze wiernych czytelniczek. W naszym zestawieniu znalazło się kilka tytułów, które podbiły serca miłośniczek tego gatunku w 2024 roku.

Bezkonkurencyjna okazała się „Gorzka czekolada” Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, będąca już piątą częścią lubianego cyklu o perypetiach rodziny Cieślików. Tym razem poznajemy burzliwe losy Julii i Marcina. Lingas-Łoniewska jak zwykle serwuje czytelnikom wciągającą intrygę osadzoną w malowniczych plenerach.

Duże uznanie zdobyła również powieść debiutującej Pauliny Pietras „Bezsenność w Brewery Bay”. To zmysłowa opowieść o kobiecie poszukującej siebie, osadzona w klimatycznych realiach małego miasteczka na Florydzie. Czytelnicy chwalą świeże pióro autorki i wciągającą, momentami enigmatyczną fabułę.

Wreszcie na uwagę zasługuje nowy tom popularnej sagi Colleen Hoover „To wszystko twoja wina”. Ta współczesna historia miłosna z elementami thrillera psychologicznego z pewnością sprosta oczekiwaniom sympatyków amerykańskich romansów młodzieżowych.

Najlepsze Książki 2024 - Dla Dzieci

W minionym roku na rynku pojawiło się wiele ciekawych premier książkowych adresowanych zarówno do najmłodszych, jak i nieco starszych czytelników. Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych nowości, które koniecznie warto polecić pociechom.

 • „O psie, który jeździł koleją” - wzruszająca i mądra opowieść dla dzieci o 7-letnim chłopcu i jego psie, którzy wyruszają w podróż przez Polskę.
 • „Mikołajek” - kolejny tom przygód kultowego już Mikołajka autorstwa René Goscinnego, tym razem z humorystycznymi perypetiami bohatera w Alpach.

Starsze dzieci mogą sięgnąć po wciągającą trylogię Zuzanny Orlińskiej „O dziewczynce, która kochała wilka”. To fantasy osadzone w realiach PRL-u z intrygującą fabułą i nietuzinkową bohaterką. Pozycja obowiązkowa dla miłośników „Harry'ego Pottera”.

Z kolei Eva Weaver w książce „Moja siostra żyje w ścianie” przedstawia historię 10-letniej Suzy, której siostra zaginęła kilka lat wcześniej. Kiedy dziewczynka słyszy jej głos dobiegający ze ścian domu, postanawia rozwikłać zagadkę...

Najlepsze Książki 2024 - Biografia

Biografie i reportaże historyczne mają swoich wiernych sympatyków, co potwierdziły również premiery książkowe 2024 roku. Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych nowości z tej kategorii.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Barbara Goldsmith. Autorka przedstawia barwny portret słynnej polskiej noblistki i prekursorki badań nad promieniotwórczością. Tytuł przybliża kulisy jej przełomowych odkryć naukowych, ale pokazuje również kobiecą stronę tej wybitnej postaci.

Ciekawą pozycją okazała się również „Córka rebeliantek. Moja droga do feminizmu” pisarki i dziennikarki Amy Ferris. To wciągające wspomnienia o dorastaniu buntowniczej nastolatki w Ameryce lat 60., poszukującej swojej drogi i tożsamości. Lekka, momentami zabawna narracja przeplata się tu z poważnymi refleksjami na temat roli kobiet we współczesnym świecie.

Wreszcie bardzo dobrze przyjęła się biografia „Belfer. Brat marnotrawny” Andrzeja Izdebskiego, wnikliwie analizująca postać kontrowersyjnego piosenkarza i kompozytora, zmarłego przedwcześnie w wieku 49 lat. To ciekawe studium artystycznej osobowości i burzliwego życia wybitnego twórcy piosenek.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy subiektywne zestawienie najlepszych książek 2024 roku. Mamy nadzieję, że każdy czytelnik odnajdzie coś dla siebie wśród szerokiej gamy polecanek literatury pięknej, popularnonaukowej i dla dzieci. W rankingu uwzględniliśmy zarówno literaturę polską, jak i zagraniczną.

Staraliśmy się wybrać najlepsze książki 2024 - tytuły najwyżej oceniane przez krytyków i samych czytelników. Analizowaliśmy opinie publikowane w prasie, portale recenzenckie, a także wskaźniki popularności poszczególnych pozycji. Mamy nadzieję, że takie kryteria pozwolą Państwu odnaleźć najciekawsze polecane książki 2024 roku.

Przedstawione zestawienie obejmuje szerokie spektrum gatunkowe – od literatury pięknej, przez kryminały, biografie, pozycje fantasy i romanse. Zarówno miłośnicy prozy obyczajowej, jak i fanów mocnych wrażeń lub gatunków popularnych z pewnością znajdą coś dla siebie w prezentowanym rankingu najlepszych książek minionego roku.

Mamy nadzieję, że lektura naszego subiektywnego zestawienia najlepszych książek 2024 będzie dla Państwa ciekawym doświadczeniem. Być może zainspiruje do sięgnięcia po nowe tytuły lub odkrycia twórczości mało znanych dotąd autorów. Życzymy miłej lektury!

Najczęstsze pytania

Ranking najlepszych książek 2021 powstał z myślą o czytelnikach poszukujących interesujących rekomendacji lektur. Chcieliśmy zebrać subiektywne zestawienie najciekawszych nowości książkowych minionego roku, które warto polecić innym miłośnikom literatury.

Kierowaliśmy się przede wszystkim opiniami krytyków i czytelników wyrażanymi w recenzjach publikowanych w prasie i na portalach internetowych. Analizowaliśmy również popularność poszczególnych tytułów mierzoną m.in. sprzedażą.

Nie, zestawienie zawiera zarówno pozycje polskich, jak i zagranicznych autorów. Chcieliśmy pokazać ciekawe nowości z różnych obszarów językowych i kulturowych.

Nasze rozszerzone zestawienie najciekawszych premier książkowych minionego roku znajduje się w dziale Recenzje. Zachęcamy do lektury!

Oczywiście! Cyklicznie będziemy przygotowywać dla Państwa zestawienia najciekawszych nowości książkowych. Już teraz zapraszamy do śledzenia naszego działu Recenzje i czytania rekomendacji na bieżąco.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Repertuar kina Toruń Czerwona Droga - Cinema City Toruń
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec

Będąc recenzentem sprzętu fotograficznego testuję lustrzanki, bezlusterkowce i kompakty pod kątem fotografii krajobrazowej, portretowej i ulicznej. Sprawdzam m.in. ilość megapikseli, jakość matryc, prędkość migawki i stabilizację obrazu w poszukiwaniu modeli idealnych dla amatorów i profesjonalistów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły