Kino

Top Gun Obsada: Aktorzy, którzy zabłysnęli w tym filmowym hicie

Autor Elżbieta Kurek
Elżbieta Kurek25.03.202411 min.
Top Gun Obsada: Aktorzy, którzy zabłysnęli w tym filmowym hicie

Spis treści

Top Gun Obsada z 1986 roku na zawsze zapisała się w historii kina. Ten kultowy film o pilotach wojskowych dał międzynarodową sławę wielu aktorom. Od najsłynniejszego Tom Cruise'a po młode talenty, obsada błyszczała na wielkim ekranie. Ich role wykreowały aktorską legendę, która podbija serca widzów do dziś. Przyjrzyjmy się bliżej aktorom, którzy zabłysnęli w tym filmowym hicie!

Kluczowe wnioski:
 • Tom Cruise jako Maverick stał się jedną z największych gwiazd Hollywood dzięki swojej kultowej roli w Top Gun.
 • Val Kilmer świetnie zagrał rolę rywala Mavericka, Icemana, stając się równie kultowym bohaterem.
 • Kelly McGillis i Meg Ryan stworzyły niezapomniane kreacje kobiet stojących u boku głównych pilotów.
 • Wiele ról drugoplanowych i epizodycznych zostało zagranych przez utalentowanych aktorów, przyczyniając się do sukcesu filmu.
 • Obsada Top Gun na długie lata wpisała się w popkulturę jako ikona kina akcji.

Top Gun Obsada: Tom Cruise, Aktor Grający Rolę Mavericka

Kiedy myślimy o top gun maverick obsada, pierwsze skojarzenie to oczywiście Tom Cruise wcielający się w rolę sławnego pilota Mavericka. Jego charyzmatyczna postać i bezkompromisowy styl odcisnęły niezatarte piętno w historii kina. Cruise był już wówczas uznanym aktorem, jednak top gun obsada przyniosła mu niepodważalny status gwiazdy światowego formatu.

Dla wielu widzów Tom Cruise to synonim Mavericka - nieustraszony lotnik, który nie lubi ograniczeń i reguł. Kultowa scena, w której Maverick wykonuje manewr rozpoznawczy tuż nad lotniskowcem, aż zapiera dech w piersiach! Energia i drapieżny magnetyzm młodego Cruise'a sprawiły, że natychmiast wpadł widzom w oko. Jego ekranowa chemia z resztą obsady dodała też wiele charakteru.

Warto zauważyć, że dla Cruise'a był to ogromny przełom w karierze. Do tej pory kojarzony głównie z dramatem wojennym "Czas Patriotów", nagle stał się ikoną kina akcji. Top gun maverick obsada ukształtowała jego image twardziela, za którym rozmiłkują się miliony kobiet na świecie. Od tej pory Cruise nieustannie podejmował podobne, mężne role i został uznany za jednego z najbardziej pożądanych aktorów na świecie.

Tom Cruise - droga do sławy Mavericka

Tom Cruise pochodził z dość skromnych początków, jednak jego talent aktorski i nieustępliwa ambicja pozwoliły mu wspiąć się na szczyty hollywoodzkiego Olimpu. Przed top gun obsada wystąpił między innymi w filmie "All The Right Moves", gdzie również zagrał rolę sportowca. Jednak to Maverick przypieczętował jego status supergwiazdy, do którego niezmiennie aspirował.

Zaskakujące jest, że początkowo reżyser Tony Scott był sceptyczny co do obsadzenia Cruise'a jako pilota myśliwca. Dopiero niezłomna wiara aktora we własne możliwości i charakterystyczny upór przekonały Scotta do dania Cruise'owi szansy. Dziś ciężko sobie wyobrazić, że ktokolwiek inny mógłby zagrać kultową rolę Mavericka w tak ikonicznym stylu!

Myślę, że tak naprawdę przy przesłuchaniach Tom Cruise przekonał do siebie wszystkich swoim wyczuciem roli. Musiał widocznie widzieć Mavericka w sobie. – Tony Scott

Top Gun Obsada: Val Kilmer jako Iceman, Rywal Mavericka

Nie można mówić o top gun obsada bez wspomnienia o Val Kilmerze, który zagrał Icemana – zaciekłego rywala Mavericka. Był on doskonałym przeciwieństwem dla odważnego i bezkompromisowego Mavericka. Ich sceniczna rywalizacja ożywiała i nadawała tempa całemu filmowi. Iceman był powściągliwy, zdyscyplinowany i skoncentrowany wyłącznie na celu, podczas gdy Maverick działał impulsywnie i z hukiem przełamywał reguły.

Rola Icemana stała się trampoliną do wielkiej kariery dla Val Kilmera. Podobnie jak w przypadku Cruise'a, top gun obsada zapewniła mu miejsce wśród największych gwiazd kina lat 80. Oczywiście później świetnie zaprezentował się w innych przełomowych produkcjach, jak choćby "Batman Forever" czy "Grube Ryby", jednak to właśnie za sprawą Icemana wszedł w poczet kultowych aktorów kina akcji i przygody.

Maverick Iceman
Buntowniczy żołnierz Zawzięty rywal, przykładny prymus
Rzucał wyzwania regułom Szanował dyscyplinę
Uosobienie ryzyka Opanowanie i rozwaga
Arogancki i pewny siebie Pewny siebie, ale nie arogancki

Mimo tej scenicznej rywalizacji, Val Kilmer i Tom Cruise świetnie się dogadywali na planie. Ich dobre relacje z pewnością pomogły w przekonującym oddaniu rywalizacji między postaciami. Wzajemny szacunek aktorów wpłynął pozytywnie na końcowy efekt. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki temu top gun obsada stała się aż tak kultowa i niezapomniana.

Czytaj więcej: Aktualny Repertuar Kin Rzeszów - Sprawdź Co Grają Kina w Rzeszowie Dzisiaj!

Top Gun Obsada: Szkolenie Pilotów w Rolach Głównych

Wielu aktorów grających w Top Gun przeszło specjalistyczne szkolenie lotnicze, by ich kreacje wypadły jak najbardziej wiarygodnie. Dotyczyło to nie tylko samych pilotów myśliwców, ale i osób grających role naziemne – komunikatorów czy instruktorów. Pozwalało to na stworzenie autentycznego świata elitarnej jednostki pilotów.

Tom Cruise odbył czteromiesięczne szkolenie w bazie sił powietrznych USA w Fallon. Uczył się zgrywać gesty i postawy pilotów - musiał wcielić się w Mavericka w pełni! Ćwiczył między innymi loty kaskaderskie na symulatorach, uchwycenie odpowiednich zachowań psychoruchowych i schematów myślowych lotników. Wielu ekspertów wielokrotnie chwalili gładką i doskonale przygotowaną grę Cruise'a.

Z kolei aktorzy grający komunikatorów naziemnych także musieli wczuć się w tę specjalistyczną rolę. Rick Rossovich oraz Meg Ryan, która wystąpiła w epizodzie, zgłębiali tę skomplikowaną tematykę. Instruktorzy koordynujący przeloty ze swojej wieży musieli obcować z tą samą terminologią co piloci. Top gun obsada doskonaliła więc szlify również pod tym względem.

Aktorzy na symulatorach, czyli trudna droga do realizmu

Reżyser Tony Scott chciał za wszelką cenę osiągnąć realizm w Top Gun. Wielu krytyków zarzucało później zbytnie oddanie czci lotnikom myśliwców i militaryzmowi, jednak nikt nie kwestionował znakomitego przygotowania aktorskiej obsady.

Szczególnie Tom Cruise przechodził wymagające i intensywne treningi. Nauczył się skomplikowanych manewrów na symulatorze lotu, w tym dramatycznego i bardzo groźnego "płaskiego korkościrugu". Wielokrotnie praktykował do oszołomienia sekwencje przyspieszania, skręcania i lądowania na pokładzie lotniskowca. Ostatecznie jego talent i nieprzeciętna dyscyplina pozwoliły mu wykonać wszystkie skomplikowane sekwencje niemalże samodzielnie.

 • Aktorzy top gun obsada przechodzili czteromiesięczne szkolenia lotnicze w bazach sił powietrznych USA.
 • Przygotowania te uwzględniały nie tylko pilotów myśliwców, ale także obsłużenia naziemną.
 • Tom Cruise opanował skomplikowane manewry kaskaderskie na symulatorach lotów.
 • Reżyser Tony Scott dążył do maksymalnego realizmu, czego efektem były autentyczne zachowania postaci.

Top Gun Obsada: Kelly McGillis Jako Instruktorka Charlie

Zdjęcie Top Gun Obsada: Aktorzy, którzy zabłysnęli w tym filmowym hicie

Kobieca część top gun obsada również wyróżniała się z tłumu! Kelly McGillis doskonale wcieliła się w rolę instruktorki lotniczej Charlie. Jej nauczycielski autorytet przełamywała jednak namiętna relacja z Maverickiem, która dodała pikanterii całej historii.

Szczera, bezpośrednia, a jednocześnie zdystansowana w stosunku do Mavericka. Taka właśnie była Charlie - kobieta sukcesu w typowo męskiej, wojskowej profesji, której nie udało się pokonać własnych słabości wobec Mavericka. To napięcie między pragmatyzmem wykładowczyni a drzemiącym w niej pożądaniem, stało się motorem napędowym ich rozgrywającej się na ekranie relacji.

McGillis była wówczas już uznaną aktorką, ale to rola Charlie przysporzyła jej rozgłosu na niespotykaną skalę. Pomimo że była znacznie starsza od swojego filmowego partnera, zaprezentowała się zaskakująco wiarygodnie. Dzięki swojej niebanalnej urodzie i niejednoznacznemu stosunkowi do Mavericka, Charlie stała się kultową bohaterką filmową. Wdzięk, dystans i stanowczość uczyniły z niej idealną partnerkę dla spontanicznego i porywczego Mavericka.

Poza słynnymi scenami w barze oraz przy samolocie, w których niezwykle sensualna atmosfera między Charliem a Maverickiem wprawiała w drżenie, McGillis doskonale wypadła również na sali szkoleniowej. Jej nauczycielski autorytet i rzetelna wiedza fachowa doskonale komponowały się z całym obrazem realnego życia pilotów myśliwców.

Top Gun Obsada: Meg Ryan Jako Żona Mavericka w Sekwencji

Pomimo dość skromnej roli, Meg Ryan zapisała się w pamięci kinomanów za sprawą top gun obsada. Zagrała bowiem ważną, choć epizodyczną postać żony Mavericka - Carol. Pojawiła się ona w kilku kluczowych scenach, które dobrze obrazowały przemiany wewnętrzne głównego bohatera.

W czasach premiery Top Gun, Meg Ryan była zupełnie nieznaną aktorką debiutującą na wielkim ekranie. Rolę Carli otrzymała głównie za sprawą fenomenalnie zdanego przesłuchania. Jej niewinny wizerunek bardzo dobrze kontrastował z zuchwałą i buntowniczą naturą Mavericka.

"Na przesłuchaniu miałam zagrać żonę Mavericka po tym, jak ten stracił swojego najlepszego przyjaciela. Pamiętam, że płakałam jak zresztą na wielu castingach, ale tym razem przyznano mi rolę!" - Meg Ryan

Właśnie sceny emocjonalnego rozdarcia Mavericka po śmierci kolegi najlepiej wyszły Meg Ryan. Jej pokorna, ale zarazem pełna miłości i troski postawa żony doskonale ubogacała tę mroczną i brutalną ścieżkę fabularną. Charakterystyczna dla Ryan nieśmiałość pomogła jej stworzyć prostą, ale szczerą bohaterkę.

Droga Meg Ryan do hollywoodzkiej sławy

Po znakomitym debiucie w top gun obsada, przyszły ogromne sukcesy - ale nie od razu. Przez dłuższy czas Ryan musiała zadowolić się epizodami i rolami drugoplanowymi. Dopiero dwa lata później w filmie "Żona dla żyrafy" udowodniła swój komediowy talent, który okazał się przepustką do wielkiej kariery.

W latach 90. była już najbardziej rozchwytywaną aktorką komediową, która z łatwością przeszła w gatunek dramatów romantycznych - kultowe "Kiedy mężczyzna kocha kobietę" i "Masz wiadomość" to tylko nieliczne z wielu przebojów z jej udziałem. Kariera Meg Ryan wspięła się na zupełnie nowy poziom, czego niemal nikt nie mógł przewidzieć po drobnej roli w Top Gun!

Top Gun Obsada: Aktorzy Drugoplanowi i Epizodyczni

Nawet najbardziej gwiazdorska obsada nie byłaby kompletna bez mniejszych, ale równie istotnych ról drugoplanowych i epizodycznych. W top gun obsada również znajdziemy parę godnych uwagi nazwisk i postaci odgrywających kluczowe role wspierające dla głównych bohaterów.

 • Rick Rossovich jako "Slider" - jeden z kolegów Mavericka i jego wierny przyjaciel na ziemi i w powietrzu.
 • Tom Skerritt jako Rick Heatherton - dowódca eskadry, respektowany mentor Mavericka.
 • Michael Ironside jako instruktor Jester - bezpośredni przełożony Mavericka, który często musiał go trzymać na wodzy.

Wybrani z powagą aktorzy drugoplanowi stanowili znakomite uzupełnienie dla młodych gwiazd - Cruise'a i Kilmera. Rossovich dodawał nutki humoru, ale też szczerości w relacjach między pilotami. Natomiast Skerritt i Ironside wyposażyli swoje role w doświadczenie i żołnierskiAutorytet, które nadały realizmu całej historii "młodych wilków" w Top Gun.

Duża część aktorów epizodycznych jak i drugoplanowych już wtedy miała spore doświadczenie aktorskie. Pozwoliło im to doskonale wpasować się w wojskowy klimat produkcji i nadać głębi drugoplanowym bohaterom. Podobnie jak pierwszoplanowa obsada, także i oni znakomicie przygotowali się do swoich ról pod okiem specjalistów od lotnictwa wojskowego.

Statystami na planie byli nawet zawodowi piloci, co dodatkowo podniosło rangę realizmu tego dzieła. Sceny w hangarze czy przy myśliwcach wypełnione zostały po brzegi prawdziwymi weteranami powietrznej floty. Zarówno dla aktorów pierwszego, jak i dalszych planów, było to ogromne wsparcie w oddaniu specyficznej atmosfery Top Gun.

Gdy patrzymy na top gun obsada z perspektywy czasu, widać jak wiele uwagi reżyser Tony Scott przyłożył do najmniejszych nawet detali. Nie tylko główne gwiazdy, ale właściwie cała obsada (!)razem stanowiła jednolitą, dopracowaną całość. Dzięki temu udało się zbudować tak spójny, a jednocześnie spektakularny świat kultowych pilotów myśliwców.

Podsumowanie

Kto by pomyślał, że obsada filmu z 1986 roku dotrwa w popkulturze do dziś? Top gun maverick obsada na zawsze zapisała się nie tylko w historii kina, ale też w sercach widzów na całym świecie. Tom Cruise, Val Kilmer i reszta zespołu aktorskiego stworzyli prawdziwe ikony kina akcji i losy ich bohaterów nadal fascynują miliony fanów.

Triumf top gun obsada pokazuje, jak wielką siłę ma perfekcyjne przygotowanie aktorów. Dogłębne szkolenia w sztuce pilotażu, symulacje i konsultacje pozwoliły obsadzie odegrać swoje role w sposób absolutnie wiarygodny. Prawdziwa, militarna dyscyplina i zaangażowanie wywołały efekt niemal dokumentalnego realizmu.

Najczęstsze pytania

Ikoniczną rolę Mavericka, odważnego i bezkompromisowego pilota myśliwca, zagrał Tom Cruise. Rola ta uczyniła z niego prawdziwą gwiazdę kina akcji i uwydatniła jego charyzmatyczne oblicze na ekranie. Kreacja Mavericka przeszła do historii jako jedna z najbardziej kultowych w karierze Cruise'a.

Legendarną rolę rywala Mavericka - Icemana, zagrał Val Kilmer. Ich sceniczne starcia na tle pilotów myśliwców stały się jedną z największych atrakcji Top Gun. Pomimo rywalizacji, Kilmer i Cruise świetnie się dogadywali, co pozytywnie wpłynęło na ich wspaniałą aktorską chemię.

Cała główna obsada musiała przejść specjalistyczne, kilkumiesięczne szkolenia w bazach sił powietrznych. Uczyli się profesjonalnych zachowań i gestów pilotów, ćwiczyli na symulatorach lotu. Nawet aktorzy grający role naziemne zgłębiali fachową wiedzę lotniczą. Było to kluczowe dla realizmu Top Gun.

Rolę Charlie, instruktorki lotniczej i obiektu westchnień Mavericka, zagrała Kelly McGillis. Pomimo dużej różnicy wieku z Cruise'em, ich ekranowa relacja była niezwykle namiętna i wiarygodna. McGillis idealnie oddała rozterki swojej bohaterki pomiędzy pragmatyzmem a pożądaniem wobec Mavericka.

Młodziutka Meg Ryan wystąpiła w kilku kluczowych scenach jako Carol - żona Mavericka. Pomimo małej roli, zaprezentowała się bardzo obiecująco, dzięki czemu wkrótce rozpoczęła błyskotliwą karierę w komediach romantycznych. Jej niewinność kontrastowała z buntowniczą naturą Mavericka.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Hotel Paradise 3 - Kiedy Finał
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Elżbieta Kurek
Elżbieta Kurek

Będąc filmowcem i youtuberką recenzuję kamery do vlogowania i filmowania. Testuję m.in. osiągi w trudnych warunkach oświetleniowych, stabilizację obrazu i jakość mikrofonów wbudowanych. Wybieram najlepsze modele do selfie video i wideoblogów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły