Aktorzy

Polscy aktorzy serialowi po 50 - Znani polscy aktorzy z lat 60 i 80

Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec29 grudnia 20237 min
Polscy aktorzy serialowi po 50 - Znani polscy aktorzy z lat 60 i 80

Polscy aktorzy serialowi po 50 to prawdziwi weterani rodzimej sceny aktorskiej, którzy od lat bawią i wzruszają widzów swoją grą. Wielu z nich rozpoczynało kariery jeszcze w latach 60. i 80., stając się rozpoznawalnymi gwiazdami produkcji takich jak "Czterdziestolatek", "07 zgłoś się" czy "Alternatywy 4". Choć od debiutów niektórych minęły już dekady, wciąż pozostają aktywni zawodowo i obsadzani w popularnych serialach. Ich doświadczenie i talent doceniają zarówno reżyserzy, jak i widzowie.

Kluczowe wnioski:

 • Aktorzy tacy jak Wieczorkiewicz, Stuhr czy Machulska mają na koncie role w setkach produkcji.
 • Mimo zaawansowanego wieku, weterani ekranów wciąż są chętnie angażowani do nowych seriali.
 • Dla wielu widzów są ikonami polskiej kinematografii i nostalgicznym powrotem do czasów młodości.
 • Ich warsztat aktorski i rozpoznawalność czynią z nich atut każdej obsady.
 • Młodsi aktorzy mogą wiele się od nich nauczyć.

Najpopularniejsi polscy aktorzy serialowi 50+

Wśród polskich aktorów serialowych w wieku 50+ znajdziemy wiele prawdziwych legend i weteranów rodzimego ekranu. Niektórzy z nich rozpoczynali kariery już w latach 60. i 70., stając się rozpoznawalnymi gwiazdami takich produkcji, jak "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4" czy kultowy serial kryminalny "07 zgłoś się". Choć od ich aktorskich debiutów minęły już dekady, nadal pozostają aktywni zawodowo i chętnie angażowani do współczesnych seriali.

Bez wątpienia do grona najpopularniejszych polskich aktorów serialowych w wieku 50+ zalicza się Andrzej Grabowski (ur. 1953). Widzowie pamiętają go z takich produkcji PRL-u, jak "Czterdziestolatek", czy "Alternatywy 4", ale i z wielu współczesnych hitów, np. "Ranczo". Podobną popularnością cieszy się również Cezary Żak (ur. 1958), znany m.in. z roli Porucznika Borewicza w "07 zgłoś się", czy komisarza Tadeusza Igora Szymury z serialu "Na Wspólnej".

Aktorzy-instytucje

W gronie najpopularniejszych polskich aktorów serialowych 50+ znajdziemy też prawdziwe „instytucje”. Należy do nich zaliczyć m.in. Krzysztofa Stuhra (ur. 1947) i Daniela Olbrychskiego (ur. 1945) – obaj mają na koncie role w setkach produkcji serialowych i filmowych. Podobną popularnością od lat cieszy się Maja Ostaszewska (ur. 1972), którą oglądaliśmy m.in. w takich serialach, jak "Na dobre i na złe", "Ojciec Mateusz" czy "Belfer".

Wśród najbardziej rozpoznawalnych polek 50+ wymienić trzeba też Ewę Wiśniewską (ur. 1958), Barbarę Krafftównę (ur. 1928) i Joannę Żółkowską (ur. 1952) – wszystkie od lat goszczą na szklanych ekranach, bawiąc widzów w produkcjach komediowych, obyczajowych i historycznych.

Aktorzy znani z produkcji PRL-u wciąż na topie

Wielu aktorów serialowych 50+, którzy zdobyli popularność już za czasów PRL-u, wciąż pozostaje aktywnych zawodowo i obsadzanych w nowych produkcjach. Choć od ich telewizyjnych i filmowych debiutów minęły już dekady, nadal cieszą się sympatią i uznaniem widzów.

Doskonałym tego przykładem jest Marek Siudym (ur. 1952), który swoją karierę rozpoczął w połowie lat 70. Od tego czasu zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych i serialach, w tym kultowym "Czterdziestolatku". Ostatnimi czasy oglądaliśmy go m.in. w serialach: „Ojciec Mateusz”, „Pierwsza miłość” i „Na sygnale”.

Również Anna Seniuk (ur. 1955) – znana z seriali "W labiryncie" i "Dom" – w ostatnich latach pojawiała się gościnnie w takich produkcjach, jak "Na dobre i na złe", "O mnie się nie martw" czy "Klan”. Z kolei Wojciech Pokora (ur. 1947), który na zawsze zapisał się w pamięci widzów jako Porucznik Borewicz z "07 zgłoś się", nadal jest aktywnym aktorem – ostatnio wystąpił m.in. w serialach "Leśniczówka" i "Komisarz Alex”.

Niezapomniane role

Wielu aktorów znanych z produkcji lat 60., 70. i 80. kojarzy się widzom przede wszystkim z jedną, kultową rolą. Należą do nich m.in. Krzysztof Kowalewski (Porucznik Duda z "07 zgłoś się"), Anna Seniuk (Marysia z "W labiryncie"), Alina Janowska (Siostra Małgorzata z "Na dobranoc"), Piotr Fronczewski (Inspektor Müller z "07 zgłoś się") czy Leonard Pietraszak jako Tomasz N.N. z legendarnych "Czterech pancernych i pies".

Gwiazdy lat 60. i 80. nadal święcą triumfy

Choć od czasu ich największej świetności minęły już całe dekady, wielu aktorów serialowych znanych z produkcji z lat 60. i 80. XX wieku wciąż pozostaje aktywnych na scenie i ekranie. Cieszą się niesłabnącą popularnością i sympatią widzów, którzy do dziś ciepło wspominają ich wczesne, kultowe role.

Andrzej Zaorski (ur. 1942), znany z seriali "Stawka większa niż życie" i "Polskie drogi", do dziś pojawia się gościnnie w popularnych produkcjach, m.in. w "Ojcu Mateuszu" i "Komisarzu Alexie". Włodzimierz Press (ur. 1943) – Porucznik Borewicz w "07 zgłoś się" – również występował w ostatnich latach w kilku nowych serialach.

Te gwiazdy na zawsze wpisały się do historii polskiej kinematografii. Choć kolejne pokolenia aktorów przejmują po nich pałeczkę, oni wciąż pozostają aktywni, ku uciesze starszych widzów, dla których są ikonami minionych dekad.

Z kolei Leonard Pietraszak jako Tomasz N. N. z kultowych "Czterech pancernych i pies" wciąż pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego ekranu. Od czasu do czasu pojawia się gościnnie w serialach, dając widzom nostalgiczną podróż do przeszłości.

Uwielbiani serialowi 50-latkowie z polskich ekranów

Polscy aktorzy serialowi po 50 - Znani polscy aktorzy z lat 60 i 80

Wśród polskich aktorów serialowych po 50-tce znajdziemy wielu, którzy mimo upływu lat wciąż cieszą się sympatią i uznaniem widzów. Należą do nich zarówno gwiazdy znane z produkcji sprzed dekad, jak i ci, których kariery nabrały rozpędu w ostatnich latach.

Do pierwszej grupy można zaliczyć m.in. Cezarego Żaka (ur. 1958). Choć jego aktorski debiut miał miejsce jeszcze w 1982 roku, popularność przyniosła mu dopiero rola Porucznika Borewicza w kultowym serialu PRL "07 zgłoś się". Dziś Żak wciąż aktywnie gra m.in. w serialu "Na Wspólnej".

Z kolei Artur Żmijewski (ur. 1966) zyskał sympatię widzów głównie za sprawą występów w serialach obyczajowych "M jak miłość" i "Na dobre i na złe" realizowanych w ostatnich dwóch dekadach. Również młodszy od niego Filip Bobek (ur. 1974) zaskarbił sobie serca widzów rolą Tomka Budyńskiego w serialu "Pierwsza miłość". Po latach Bobek jest wciąż jedną z największych gwiazd Telewizji Polskiej.

 • Część znanych aktorów po 50-tce rozpoczynała kariery jeszcze w PRL-u.
 • Inni zyskali popularność dzięki występom w serialach z ostatnich kilkunastu lat.

Kultowi aktorzy z minionych dekad wciąż aktywni

Wielu aktorów, którzy swoje największe role odgrywali w serialach i filmach fabularnych z lat 60., 70. czy 80., do dziś pozostaje aktywnymi artystami. Choć od czasów ich świetności minęły już dekady, nadal chętnie pojawiają się w produkcjach telewizyjnych i filmowych, często gościnnie.

Należą do nich m.in. Wojciech Siemion (ur. 1928), legenda polskiego teatru i filmu, który niedawno świętował 70-lecie pracy artystycznej. Ostatnimi czasy pojawiał się gościnnie w takich serialach, jak "Ojciec Mateusz", "Na dobre i na złe" czy "Komisarz Alex". Równie aktywny pozostaje Andrzej Grabowski (ur. 1953) – znany m.in. z "Czterdziestolatka" i "Świata według Kiepskich". Od czasu do czasu pojawia się w serialach, teatrze i filmach.

Z kolei Leonard Pietraszak jako Tomasz N.N. z "Czterech pancernych i pies" na trwałe zapisał się w historii polskiej telewizji. Choć od czasów jego świetności minęło już pół wieku, aktor wciąż bywa obsadzany w epizodycznych rolach i gościnnych występach.

Polskie legendy ekranów wciąż chętnie obsadzane

Wielu polskich aktorów serialowych, którzy zyskali status legendarnych postaci rodzimego ekranu, mimo sędziwego już wieku wciąż pozostaje aktywnych zawodowo. Chętnie obsadzani są w gościnnych występach w popularnych serialach, dając widzom nostalgiczną podróż do przeszłości.

Należą do nich m.in. Andrzej Szczepkowski (ur. 1929), odtwórca roli Porucznika Dudu w serialu "07 zgłoś się" oraz Emil Karewicz (ur. 1923), kultowy Stawros z "Czterech pancernych i pies". Obaj panowie mają już ponad 90 lat, ale od czasu do czasu wciąż pojawiają się gościnnie na szklanym ekranie, np. w "Ojcu Mateuszu" czy "Pierwszej miłości".

Aktor Kultowa rola Najnowsze seriale z udziałem aktora
Andrzej Szczepkowski Por. Dud („07 zgłoś się”) „Pierwsza miłość”, „Ojciec Mateusz”
Emil Karewicz Stawros („Czterej pancerni i pies") „Ojciec Mateusz”, „Na sygnale”

Oprócz wymienionych w tabeli aktorów, do grona „polskich legend ekranów” zaliczyć trzeba jeszcze m.in. Wojciecha Pokorę (Por. Borewicz), Annę Sen

Podsumowanie

Polscy aktorzy serialowi po 50 to prawdziwi weterani rodzimej sceny, których kariery sięgają nierzadko lat 60. czy 70. Choć od ich debiutów minęły dekady, nadal są aktywni zawodowo i chętnie obsadzani. Do najpopularniejszych zalicza się m.in. Andrzeja Grabowskiego, Cezarego Żaka czy Maję Ostaszewską.

Wielu znanych polskich aktorów, którzy zdobyli popularność w czasach PRL, wciąż regularnie pojawia się w serialach i filmach. Widzowie ciepło wspominają ich role sprzed lat, a twórcy nadal chętnie korzystają z ich bogatego doświadczenia.

Aktorzy pokroju Artura Żmijewskiego, Filipa Bobka czy Anny Seniuk to prawdziwi weterani polskich seriali ostatnich dwóch dekad. Choć niektórzy z nich mają po 50, a nawet 60 lat, nadal cieszą się sympatią widzów i są chętnie obsadzani przez reżyserów.

Kultowe postacie rodzimego ekranu, takie jak Wojciech Siemion, Leonard Pietraszak czy Andrzej Szczepkowski, mimo zaawansowanego wieku wciąż bywają angażowani do produkcji telewizyjnych. Ich udział to znak rozpoznawczy i magnes przyciągający starszych widzów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Repertuar kina Toruń Czerwona Droga - Cinema City Toruń
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec

Będąc recenzentem sprzętu fotograficznego testuję lustrzanki, bezlusterkowce i kompakty pod kątem fotografii krajobrazowej, portretowej i ulicznej. Sprawdzam m.in. ilość megapikseli, jakość matryc, prędkość migawki i stabilizację obrazu w poszukiwaniu modeli idealnych dla amatorów i profesjonalistów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły