Kino

Odzwiedź Bułgarską 19 w Poznaniu - kultowe kino dla wszystkich filmowych pasjonatów

Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk23 listopada 20236 min
Odzwiedź Bułgarską 19 w Poznaniu - kultowe kino dla wszystkich filmowych pasjonatów

Bułgarska 19 to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania, a zarazem jedno z najstarszych kin w mieście. To prawdziwa perła dla miłośników X Muzy, posiadająca niezwykły, modernistyczny charakter. W Bułgarskiej 19 oprócz standardowych seansów filmowych, odbywają się również koncerty i niezapomniane wydarzenia kulturalne. Nic więc dziwnego, że kino przyciąga tłumy widzów i gości.

Kluczowe wnioski:
 • Bułgarska 19 to wyjątkowe, modernistyczne kino z długą historią.
 • Oprócz filmów, odbywają się tu koncerty i wydarzenia kulturalne.
 • To kultowe miejsce przyciąga rzesze miłośników X Muzy.
 • Warto tu zajrzeć, by poczuć wyjątkową atmosferę Poznania.
 • Gorąco polecam odwiedzić to miejsce każdemu, kto kocha kino.

Historia Bułgarskiej 19 w PoznaniuBułgarskiej 19 w Poznaniu

Kino przy Bułgarskiej 19 w Poznaniu ma długą i ciekawą historię. Budynek powstał w 1913 roku i pierwotnie mieściła się w nim restauracja. W 1928 roku lokal zaadaptowano na kino o nazwie Corso. Przeszło ono modernizację po wojnie i w 1965 roku zmieniono nazwę na Greka. Od 1994 roku obiekt nosi nazwę Bułgarska 19 i kontynuuje tradycje pokazywania filmów w tym miejscu.

Przez ponad 100 lat istnienia, Bułgarska 19 przeszła wiele zmian. Zachowała jednak swój oryginalny, modernistyczny charakter z elementami secesji. Obecnie to kultowe kino studyjne, w którym oprócz standardowych seansów odbywają się koncerty, festiwale filmowe oraz inne wydarzenia kulturalne.

Początki kina przy Bułgarskiej

Budynek przy Bułgarskiej 19 wzniesiono w 1913 roku z przeznaczeniem na luksusową restaurację. Po I wojnie światowej zaadaptowano go na kino Corso z 500 miejscami na widowni. Po wojnie przeszedł modernizację i od 1965 roku działał pod nazwą Greka. W 1994 roku powrócono do pierwotnego przeznaczenia budynku i stworzono kino studyjne.

Wyjątkowa architektura Bułgarskiej 19Bułgarskiej 19

Bułgarska 19 to obiekt wybudowany pierwotnie w stylu modernistycznym z elementami secesji. Zachował się wystrój wnętrz z bogatymi zdobieniami ścian i sufitów. Dodano nowoczesne wyposażenie kinowe, dzięki czemu udało się zachować klimat minionych lat przy zapewnieniu wygody dla widzów.

Bułgarska 19 ma ciekawą bryłę z ozdobnym szczytem od frontu. Wejście prowadzi przez reprezentacyjny, bogato zdobiony portal.Z tyłu znajduje się obszerny, zadaszony taras z widokiem na ogród. Całość tworzy wyjątkową przestrzeń łączącą tradycję z nowoczesnością.

Nie ma drugiego takiego miejsca w Poznaniu, które w tak romantyczny sposób łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość.

Oferta filmowa Bułgarskiej 19Bułgarskiej 19

Kino Bułgarska 19 prezentuje szeroki przekrój filmów - od najnowszych premier po klasykę kina. Oprócz standardowych seansów odbywają się tu pokazy festiwalowe, retrospektywy znanych reżyserów oraz maratony tematyczne.

Rozkład projekcji jest bardzo bogaty. Na ekranie można zobaczyć filmy polskie i zagraniczne: fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe. Repertuar zmienia się kilka razy w tygodniu.

Najciekawsze cykle tematyczne

 • Kino kobiet
 • Mistrzowie dźwięku
 • Ikony komedii

W ramach cykli pokazywane są starannie wyselekcjonowane tytuły z danego gatunku, epoki lub autorstwa konkretnego twórcy. To świetna okazja do nadrobienia filmowych zaległości.

Wydarzenia w Bułgarskiej 19Bułgarskiej 19

Odzwiedź Bułgarską 19 w Poznaniu - kultowe kino dla wszystkich filmowych pasjonatów

Bułgarska 19 to nie tylko kino, ale również miejsce różnych wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tu koncerty, spotkania z twórcami, wystawy fotografii. Organizowane są także pokazy specjalne z udziałem zaproszonych gości.

W ostatnim czasie w Bułgarskiej 19 koncertował m.in. zespół Ukraine Fire, odbyły się też spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego połączone z pokazami filmów Krzysztofa Kieślowskiego.

Dyskusyjny Klub Filmowy cykl comiesięczny
Koncert Ukraine Fire 19 listopada 2023

O wydarzeniach organizowanych w kinie można dowiedzieć się z internetowego serwisu Bułgarskiej 19 lub z miesięcznych broszur wydawanych przez kino.

Technologie w Bułgarskiej 19Bułgarskiej 19

Kino Bułgarska 19 stawia na nowoczesne technologie, aby zapewnić widzom najlepsze wrażenia podczas seansów. Wyposażone jest w projektor cyfrowy o rozdzielczości 2K zapewniający doskonałą jakość obrazu.

System dźwięku surround 7.1 gwarantuje kinowy efekt przestrzennych wrażeń akustycznych. Na widowni znajduje się 128 wygodnych foteli. Ponadto kino dysponuje technologią umożliwiającą projekcje filmów z taśm 35mm.

Nowoczesny sprzęt

 • Projektor cyfrowy 2K
 • System dźwięku Dolby Surround 7.1
 • Odtwarzacz taśm analogowych 35mm

Dzięki zaawansowanemu wyposażeniu, seanse w Bułgarskiej 19 gwarantują niezapomniane wrażenia zarówno wizualne, jak i dźwiękowe na najwyższym poziomie.

Bułgarska 19 - Bilety i rezerwacje - Bilety i rezerwacje

Kino Bułgarska 19 dysponuje 128 miejscami na widowni. Bilety można kupić bezpośrednio w kasie przed seansem lub zarezerwować online na stronie internetowej.

Ceny biletów wahają się od 15 do 25 zł w zależności od dnia tygodnia, pory dnia i rodzaju pokazu. Kino honoruje karty zniżkowe takie jak Poznańska Karta Miejska oraz Ogólnopolska Karta Seniora.

Normalny 20 zł
Ulgowy 15 zł
3D 25 zł

Rezerwując bilety z wyprzedzeniem można wybrać dowolne miejsca na widowni. Przy zakupie bezpośrednio przed seansem dostępność poszczególnych miejsc uzależniona jest od liczby osób, które zarezerwowały wcześniej.

Podsumowanie

Bułgarska 19 to wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników dobrego kina. To kultowy obiekt z ponad 100-letnią tradycją, łączący w sobie modernistyczny design z nowoczesnym wyposażeniem. Wizyta w tym kinie to prawdziwa ucztą dla zmysłów - można nie tylko obejrzeć świetne filmy w komfortowych warunkach, ale i zachwycić się pięknem samego budynku przy Bułgarskiej 19 w Poznaniu.

Repertuar Bułgarskiej 19 jest bardzo zróżnicowany - znajdziemy tu najciekawsze tytuły światowego kina artystycznego, klasykę filmową, maratony tematyczne i wiele innych atrakcji. To prawdziwa gratka dla kinomaniaków i pasjonatów X Muzy. Ale Bułgarska 19 w Poznaniu to także miejsce, gdzie dzieją się interesujące wydarzenia kulturalne - koncerty, spotkania z twórcami czy wystawy.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić Bułgarskiej 19, to gorąco Was do tego zachęcam. A jeśli jesteście stałymi bywalcami tego miejsca, to z pewnością potwierdzicie, że to wyjątkowa przestrzeń na mapie Poznania, która tworzy niepowtarzalną, artystyczną atmosferę i wciąż przyciąga tłumy widzów.

Przy Bułgarskiej 19 w Poznaniu - zarówno podczas seansów filmowych, jak i wydarzeń specjalnych - można przenieść się w czasie do minionych epok i poczuć klimat wspaniałych lat świetności kina. Gorąco polecam to miejsce!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.20 Liczba głosów: 5

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Repertuar kina Toruń Czerwona Droga - Cinema City Toruń
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk

Jako fotografka ślubna dzielę się wiedzą jak uchwycić najważniejsze momenty za pomocą profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Testuję sprzęt Canon, Nikon, Sony pod kątem zastosowania w reportażu ślubnym. Podpowiadam jak wybrać obiektywy, lampy i akcesoria.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły