Aktorzy

Wszystkie filmy Daniela Day-Lewisa: niezwykłe role i genialne kreacje

Elżbieta Kurek21 października 20249 min
Wszystkie filmy Daniela Day-Lewisa: niezwykłe role i genialne kreacje

Daniel Day-Lewis to trzykrotny zdobywca Oscara i jedna z największych legend kina światowego. Urodzony w 1957 roku w Londynie aktor zasłynął z niezwykłego podejścia do swoich ról. Jego wyjątkowa metoda aktorska i całkowite zanurzenie się w postaciach przyniosły mu uznanie krytyków i widzów. Największą sławę przyniosły mu role w filmach "Moja lewa stopa", "Aż poleje się krew" oraz "Lincoln".

Najważniejsze informacje:
  • Posiadał brytyjskie i irlandzkie obywatelstwo
  • Zdobył 3 Oscary za role pierwszoplanowe
  • Słynął z metody Stanisławskiego i ekstremalnego przygotowania do ról
  • Dwukrotnie przechodził na emeryturę - w 1997 i 2017 roku
  • W przerwach od aktorstwa pracował jako rzemieślnik obuwniczy we Włoszech
  • Jest uważany za jednego z najbardziej oddanych swojemu rzemiosłu aktorów w historii

Filmografia Daniela Day-Lewisa w pigułce

Tytuł Rok Gatunek Reżyser
Moja piękna pralnia 1985 Dramat Stephen Frears
Pokój z widokiem 1985 Dramat kostiumowy James Ivory
Moja lewa stopa 1989 Biograficzny Jim Sheridan
Ostatni Mohikanin 1992 Przygodowy Michael Mann
W imię ojca 1993 Dramat biograficzny Jim Sheridan
Aż poleje się krew 2007 Dramat Paul Thomas Anderson
Lincoln 2012 Biograficzny Steven Spielberg

Daniel Day-Lewis to jeden z najbardziej utytułowanych aktorów w historii kina. Jego kariera obejmuje trzy Oscary za role pierwszoplanowe, co czyni go rekordzistą w tej kategorii. Filmy Daniela Day-Lewisa charakteryzują się niezwykłą intensywnością i głębią psychologiczną postaci.

Daniel Day-Lewis główne role to przede wszystkim występy w filmach biograficznych. Przełomem okazała się rola Christy'ego Browna w "Mojej lewej stopie", za którą otrzymał pierwszego Oscara. Kolejne statuetki zdobył za kreacje w "Aż poleje się krew" oraz "Lincoln", ugruntowując swoją pozycję wśród najwybitniejszych aktorów wszech czasów.

Początki kariery: przełomowe role z lat 80.

"Pokój z widokiem" przyniósł młodemu aktorowi pierwszą znaczącą rozpoznawalność. Daniel Day-Lewis wcielił się w postać Cecila Vyse'a, snobistycznego arystokraty. Jego interpretacja została doceniona przez krytyków.

W tym samym roku zagrał w "Mojej pięknej pralni". Film poruszał trudne tematy społeczne w Wielkiej Brytanii lat 80. Rola Johnny'ego pokazała wszechstronność aktora i jego gotowość do podejmowania kontrowersyjnych tematów.

Kariera aktorska Daniela Day-Lewisa nabrała rozpędu właśnie dzięki tym dwóm produkcjom. Pokazały one jego zdolność do głębokiego zanurzenia się w różnorodne postacie.

  • Przez trzy miesiące uczył się arystokratycznego akcentu do roli w "Pokoju z widokiem"
  • Na planie "Mojej pięknej pralni" spał w londyńskich squatach
  • Odmówił występu w sequelu "Pokoju z widokiem"
  • Przed zdjęciami pracował w prawdziwej pralni, aby lepiej zrozumieć swoją postać

Oscarowa dekada lat 90.

"Moja lewa stopa" - pierwsza statuetka Akademii

Daniel Day-Lewis nagradzane występy rozpoczęły się od roli Christy'ego Browna. Aktor wcielił się w postać sparaliżowanego artysty, który malował i pisał używając jedynie lewej stopy. Jego transformacja fizyczna i emocjonalna zachwyciła zarówno widzów, jak i krytyków. To właśnie ta rola przyniosła mu pierwszego Oscara.

Film pokazuje walkę Browna z niepełnosprawnością i jego drogę do artystycznego sukcesu. Daniel Day-Lewis spędził osiem tygodni w klinice dla osób z porażeniem mózgowym. Nauczył się pisać i malować stopą. Jego oddanie roli stało się legendarne w branży filmowej.

Przygotowania do roli były ekstremalne. Aktor poruszał się na wózku inwalidzkim nawet poza planem. Jadł tylko wtedy, gdy ktoś go karmił. Członkowie ekipy musieli go nosić między ujęciami.

"Ostatni Mohikanin" - physical transformation

W tej produkcji Daniel Day-Lewis przeszedł kolejną metamorfozę. Przez sześć miesięcy uczył się walki, polowania i życia w dziczy. Mieszkał w lesie, sam polował na zwierzęta i budował canoe.

Rola Hawkeye'a pokazała jego wszechstronność fizyczną. Trenował też z instruktorami wojskowymi, by opanować posługiwanie się historyczną bronią palną.

"W imię ojca" - kontrowersyjna rola

Daniel Day-Lewis filmy często poruszały trudne tematy społeczne. "W imię ojca" opowiada prawdziwą historię Gerry'ego Conlona, niesłusznie oskarżonego o terroryzm. Aktor spędził trzy dni w zamkniętej celi, bez jedzenia i snu. Był przesłuchiwany przez prawdziwych funkcjonariuszy policji.

Film wywołał polityczne kontrowersje w Wielkiej Brytanii. Daniel Day-Lewis zaangażował się osobiście w sprawę Conlona. Spotykał się z nim regularnie przed rozpoczęciem zdjęć. Uczył się północnoirlandzkiego akcentu i poznawał szczegóły jego życia w więzieniu.

Jak Daniel Day-Lewis przygotowuje się do ról?

Daniel Day-Lewis znany jest z metody Stanisławskiego. Całkowicie zatapia się w granej postaci, często na wiele miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć. Nie wychodzi z roli nawet między ujęciami.

Wpływ Day-Lewisa na współczesne kino

Daniel Day-Lewis zrewolucjonizował podejście do aktorstwa metodycznego. Jego technika wpłynęła na całe pokolenie młodych aktorów. Christian Bale i Joaquin Phoenix otwarcie przyznają, że inspirują się jego metodami pracy.

Intensywność jego przygotowań wyznaczyła nowe standardy w branży. Producenci zaczęli dawać aktorom więcej czasu na przygotowanie do ról. Studia filmowe dostosowywały harmonogramy do jego metod pracy.

Role filmowe Daniela Day-Lewisa pokazały, że aktorstwo może być formą całkowitego wcielenia się w postać. Jego podejście zmieniło sposób, w jaki Hollywood patrzy na metodyczne aktorstwo. Współcześni aktorzy często powołują się na jego dziedzictwo.

Najbardziej niedocenione role Day-Lewisa

"Wiek niewinności" - romans w reżyserii Scorsese

Daniel Day-Lewis filmy obejmują także mniej znane, ale równie wybitne kreacje. W "Wieku niewinności" stworzył subtelną rolę Newlanda Archera, przedstawiciela nowojorskiej arystokracji. Jego chemię z Michelle Pfeiffer krytycy uznali za magnetyczną.

Przygotowując się do roli, Daniel Day-Lewis studiował XIX-wieczną etykietę. Spędził miesiące ucząc się manier i sposobu mówienia charakterystycznego dla tamtej epoki.

"Ballada o Jacku i Rose" - intymny dramat

Daniel Day-Lewis role filmowe zawierają też kameralne dramaty. W "Balladzie o Jacku i Rose" zagrał samotnego ojca mieszkającego w odosobnieniu z nastoletnią córką. Film wyreżyserowała Rebecca Miller, prywatnie jego żona. Ta rola pokazała jego wrażliwszą stronę aktorską.

Produkcja nie odniosła komercyjnego sukcesu, ale krytycy docenili głębię psychologiczną postaci. Daniel Day-Lewis przez trzy miesiące mieszkał w odosobnieniu, przygotowując się do roli. Uczył się uprawy roślin i życia w zgodzie z naturą.

Współpraca z najwybitniejszymi reżyserami

Martin Scorsese dwukrotnie zaprosił Daniela Day-Lewisa do swoich filmów. Pierwszy raz w "Wieku niewinności", gdzie aktor stworzył niezapomnianą kreację. Ich druga współpraca przy "Gangach Nowego Jorku" przyniosła mu nominację do Oscara.

Reżyser wielokrotnie podkreślał wyjątkowe podejście aktora do ról. Scorsese dostosował swój styl pracy do metod Day-Lewisa. Pozwalał mu na długie przygotowania i improwizację na planie.

Paul Thomas Anderson znalazł w Danielu Day-Lewisie idealnego aktora do swoich intensywnych dramatów. Ich pierwsza współpraca przy "Aż poleje się krew" zaowocowała Oscarem. Anderson napisał specjalnie dla niego rolę w "Nitce widmo".

Reżyser cenił perfekcjonizm aktora i jego dbałość o detale. Day-Lewis spędził rok ucząc się krawiectwa do roli w "Nitce widmo".

Współpracował także ze Stevenem Spielbergiem przy "Lincolnie", Jim Sheridanem przy trzech filmach oraz Michaelem Mannem przy "Ostatnim Mohikaninie". Każdy z tych reżyserów podkreślał jego wyjątkowe oddanie sztuce aktorskiej.

Daniel Day-Lewis poza planem filmowym

Daniel Day-Lewis znany jest z unikania rozgłosu między rolami. W 1997 roku przerwał karierę na pięć lat, pracując jako szewc we Włoszech. Uczył się rzemiosła u mistrzów włoskiego obuwnictwa. Całkowicie odciął się od Hollywood.

Po powrocie do aktorstwa wybierał role niezwykle selektywnie. Między projektami spędzał czas w swoim domu w Irlandii. Zajmował się stolarstwem i pracą na roli. Unikał wywiadów i czerwonych dywanów.

Media zawsze fascynowały się jego życiem prywatnym. Daniel Day-Lewis konsekwentnie chronił swoją prywatność. Nie korzysta z mediów społecznościowych. Rzadko udziela wywiadów.

W 2017 roku ogłosił zakończenie kariery aktorskiej. Jego ostatnim filmem była "Nitka widmo". Od tego czasu żyje w całkowitym oddaleniu od świata filmu.

Dziedzictwo artystyczne

Daniel Day-Lewis najlepsze filmy na zawsze zmieniły oblicze kina. Jego metoda pracy wpłynęła na całe pokolenie aktorów. Trzy Oscary za role pierwszoplanowe ustanowiły rekord, który trudno będzie pobić.

Intensywność i autentyczność jego kreacji wyznaczyły nowe standardy w aktorstwie. Każda z jego ról stawała się wydarzeniem w świecie filmu. Jego podejście do zawodu zmieniło sposób myślenia o aktorstwie.

Daniel Day-Lewis Oscary są tylko zewnętrznym potwierdzeniem jego geniuszu. Prawdziwe dziedzictwo to wpływ na rozwój metody aktorskiej. Pokazał, że całkowite poświęcenie się roli może prowadzić do niezwykłych rezultatów.

Krytycy uważają go za jednego z największych aktorów w historii. Jego filmografia, choć niezbyt obszerna, zawiera same wybitne role. Każdy występ stawał się wydarzeniem artystycznym.

Jego odejście z aktorstwa w 2017 roku zakończyło pewną erę w kinie. Daniel Day-Lewis pozostawił po sobie wzorzec perfekcjonizmu i oddania sztuce aktorskiej.

Spuścizna mistrza metody: wpływ i znaczenie filmów Day-Lewisa

Daniel Day-Lewis pozostawił po sobie nie tylko imponującą filmografię, ale przede wszystkim rewolucyjne podejście do aktorstwa. Jego trzy Oscary za role pierwszoplanowe są dowodem niezwykłego talentu i bezprecedensowego oddania każdej postaci. Od "Mojej lewej stopy" po "Nitkę widmo", każda rola stawała się wydarzeniem w świecie kina.

Daniel Day-Lewis filmy to świadectwo transformacji aktora w postacie, które grał. Jego metoda pracy - wielomiesięczne przygotowania, życie jak bohater filmu, absolutne poświęcenie dla roli - zmieniła standardy aktorstwa metodycznego. Współpraca z najwybitniejszymi reżyserami, takimi jak Scorsese, Anderson czy Spielberg, zaowocowała kreacjami, które na zawsze zapisały się w historii kina.

Choć w 2017 roku zakończył karierę, jego wpływ na współczesne aktorstwo jest nie do przecenienia. Daniel Day-Lewis role filmowe pokazały, że aktorstwo może być formą totalnego wcielenia się w postać, a jego dziedzictwo inspiruje kolejne pokolenia artystów do przekraczania własnych granic w służbie sztuki.

Źródło:

[1]

https://www.imdb.com/list/ls050791154/

[2]

https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Day-Lewis

[3]

https://www.themoviedb.org/person/11856-daniel-day-lewis

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wszystkie filmy Scarlett Johansson - od debiutu do najnowszych produkcji
  2. Poznaj Bohaterów Psi Patrol: Imiona i Opisy Ulubionych Postaci z Bajki
  3. Poznaj kluczowe cechy, jakie powinien mieć aktor: kompletny poradnik 2024
  4. Napoleon: Czy nowy film podbije serca widzów? Epicka recenzja
  5. Brad Pitt w Troi: Najlepsza kreacja czy największe rozczarowanie?
Autor Elżbieta Kurek
Elżbieta Kurek

Będąc filmowcem i youtuberką recenzuję kamery do vlogowania i filmowania. Testuję m.in. osiągi w trudnych warunkach oświetleniowych, stabilizację obrazu i jakość mikrofonów wbudowanych. Wybieram najlepsze modele do selfie video i wideoblogów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły