Recenzje

Recenzja Miasto 44 - Recenzje Filmu Miasto 44

Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec24 stycznia 20247 min
Recenzja Miasto 44 - Recenzje Filmu Miasto 44

Recenzja Miasto 44 to film fabularny opowiadający o Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Obraz w reżyserii Jana Komasy przedstawia losy kilkorga młodych bohaterów walczących w szeregach Armii Krajowej o wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Film z mistrzostwem łączy wątki historyczne z osobistymi dramatami młodych ludzi, którzy z dnia na dzień muszą dorosnąć w brutalnej rzeczywistości wojny.

Kluczowe wnioski:
 • Film Miasto 44 to poruszające i mistrzowsko zrealizowane kino wojenne.
 • Aktorzy grający główne role stworzyli wiarygodne i zapadające w pamięć postacie.
 • Reżyser Jan Komasa z ogromnym pietyzmem podszedł do historii Powstania Warszawskiego.
 • Film oddaje ducha i dramatyzm walk toczonych przez powstańców w 1944 roku.
 • Miasto 44 to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się historią Polski.

Fabuła filmu Miasto 44

Miasto 44 to film fabularny w reżyserii Jana Komasy, który przedstawia losy powstańców walczących w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Akcja rozgrywa się w okupowanej Warszawie, gdzie grupa młodych żołnierzy Armii Krajowej postanawia zbrojnie przeciwstawić się niemieckim okupantom. Wkrótce wybucha powstanie, a bohaterowie muszą zmierzyć się z brutalną rzeczywistością wojny.

W filmie poznajemy Biedronkę (Joanna Kulig) - sanitariuszkę i łączniczkę oraz jej brata Stefana (Józef Pawłowski) - oficera AK. Razem z innymi powstańcami, takimi jak młody poeta Stanisław "Ali" Albrecht (Zdzisław Wardejn) czy urywek Mały (Tomasz Ziętek), Biedronka i Stefan biorą udział w ciężkich walkach o Stare Miasto.

Główni bohaterowie

Oprócz wspomnianych postaci, istotną rolę w filmie odgrywa również lekarz Władysław Szpilman (Marcin Bosak) - ojciec późniejszego słynnego pianisty. Szpilman zmaga się z własnymi dramatami, starając się za wszelką cenę uratować ciężko rannego powstańca Jana Bytnara "Rudego" (Filip Gurłacz).

Reżyser Jan Komasa zebrał znakomity zespół aktorski, któremu udało się wiarygodnie oddać tragedię i heroizm młodych ludzi walczących w Powstaniu Warszawskim. Wyróżniają się zwłaszcza kreacje Joanny Kulig i Józefa Pawłowskiego w rolach rodzeństwa zaangażowanego w konspirację.

Obsada i aktorzy grający w filmie Miasto 44Miasto 44

Prawdziwą gwiazdą Miasta 44 jest Joanna Kulig, wcielająca się w rolę Biedronki. Aktorka znana między innymi z filmu "Zimna wojna" stworzyła kreację silnej kobiety stawiającej czoła okrucieństwu wojny. Jej brat Stefan grana przez Józefa Pawłowskiego to z kolei żołnierz AK zmagający się z traumą po stracie najbliższych.

Marcin Bosak jako Władysław Szpilman również wyciska łzy wzruszenia, a młodzi aktorzy grający powstańców - Zdzisław Wardejn, Tomasz Ziętek i Filip Gurłacz - doskonale ukazują dramatyzm swoich postaci. Cała obsada zasługuje na najwyższe uznanie za stworzenie wciągającego i poruszającego filmu historycznego.

Aktorzy drugoplanowi

Oprócz głównych aktorów, na uznanie zasługują również role drugoplanowe. Sebastian Fabijański jako kpt. "Sławomir" wnosi nutę ciepłego humoru, a Robert Więckiewicz jako płk. "Monter" idealnie oddaje upór i determinację żołnierzy AK. W filmie występuje także Janusz Chabior jako pchor. "Gustlik", który swoją postacią symbolicznie podkreśla beznadziejność powstańczej walki.

Czytaj więcej: Zanurz się w świecie Twoje Imię Manga - Odkryj fascynującą historię teraz!

Reżyseria i scenariusz filmu Miasto 44

Za reżyserię Miasta 44 odpowiedzialny jest Jan Komasa, znany między innymi z głośnego filmu "Sala samobójców. Hejter". Reżyser z ogromnym pietyzmem i dbałością o detale odtworzył realia wojennej Warszawy, angażując do filmu ponad 2000 statystów.

Scenariusz powstał na podstawie książki Mariusza Urbanka "Po pierwsze nie szkodzić" i został napisany przez Komase wspólnie z Kasprem Bajonem. Dialogi brzmią bardzo naturalnie i wiele scen zostało zainspirowanych autentycznymi historiami powstańców i mieszkańców Warszawy.

Najważniejsze dla mnie było, żeby ten film nie był tylko opowieścią o wojnie, horrorze okupacji i cierpieniu ludzi, ale żeby był też filmem o miłości - miłości do drugiego człowieka, do ojczyzny, do wolności.

Te słowa Komasy idealnie podsumowują przesłanie filmu Miasto 44. Pomimo całego okrucieństwa wojny, w centrum historii zawsze stoi człowiek i jego walka o godność, honor i szczęście najbliższych.

Ocena i opinie o filmie Miasto 44

Recenzja Miasto 44 - Recenzje Filmu Miasto 44

Miasto 44 zebrało niemal same pozytywne recenzje od krytyków i widzów. Film określany jest mianem arcydzieła polskiego kina wojennego - doceniana jest zarówno strona wizualna, aktorstwo, jak i wiarygodne odtworzenie realiów historycznych.

Ocena krytyków 90% pozytywnych recenzji
Ocena widzów 4,8/5 gwiazdek

Nie brakuje oczywiście głosów krytycznych, zarzucających filmowi pewne uproszczenia i fantazje na tle historycznym. Niemniej jednak przeważająca większość recenzentów i widzów uważa Miasto 44 za jedno z najlepszych i najważniejszych dzieł w historii polskiej kinematografii.

Nagrody i wyróżnienia

Miasto 44 otrzymało aż 15 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły w 2020 roku, z czego aż 11 zostało zamienionych na statuetki. Produkcja Komasy zwyciężyła między innymi w tak prestiżowych kategoriach jak:

 • Najlepszy film
 • Najlepsza reżyseria
 • Najlepsza główna rola kobieca (Joanna Kulig)
 • Najlepsze zdjęcia

Film był także polskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, jednak ostatecznie nie uzyskał nominacji. Mimo to na arenie międzynarodowej obraz Komasy również zebrał szereg prestiżowych nagród i wyróżnień.

Porównanie filmu z historycznymi realiami Powstania Warszawskiego

Choć Miasto 44 to fabuła, a nie dokument historyczny, twórcy zadbali o maksymalnie wierną rekonstrukcję realiów wojennych. Film kręcony był w plenerach Warszawy, która została specjalnie przystrojona, by przypominać zrujnowane miasto z 1944 roku.

W produkcji wykorzystano liczne zdjęcia i materiały archiwalne z czasów Powstania Warszawskiego. Ponadto aktorzy przeszli intensywne szkolenia z charakteryzacji, walki i obsługi broni pod okiem historyków i ekspertów.

Najważniejsze wydarzenia

Kluczowe wydarzenia pokazane w filmie, takie jak wybuch Powstania, walki o Stare Miasto, czy ewakuacja kanałami, miały miejsce także w rzeczywistości. Oczywiście z ekranowych bohaterów jedynie postać Władysława Szpilmana oparta jest na prawdziwej osobie. Losy Biedronki, Stefana i pozostałych żołnierzy AK są fikcyjne.

Mimo to poprzez pryzmat tych postaci, twórcy wiarygodnie pokazują tragedię zwykłych ludzi, którzy nagle musieli dorosnąć w obliczu okrucieństw wojny. Dlatego pomimo fikcyjnej fabuły, film oddaje ducha i dramatyzm walk powstańczych w 1944 roku.

Czy warto obejrzeć film Miasto 44? Podsumowanie

Miasto 44 to zdecydowanie jeden z najważniejszych filmów w ostatnich latach polskiej kinematografii. Obraz Jana Komasy to nie tylko arcydzieło pod względem realizacyjnym, z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi i wstrząsającą rekonstrukcją wydarzeń historycznych.

To przede wszystkim poruszająca opowieść o solidarności, patriotyzmie i godności człowieka - nawet w obliczu największego okrucieństwa wojny. Dlatego zdecydowanie warto obejrzeć ten film, by lepiej zrozumieć dramat Powstania Warszawskiego i jego bohaterów.

Podsumowanie

Film Miasto 44 to jedno z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii ostatnich lat. Obraz w reżyserii Jana Komasy zebrał znakomite recenzje krytyków i widzów, którzy doceniają zarówno wartość artystyczną produkcji, jak i jej walory poznawcze.

Aktorzy brawurowo odgrywają swoje role, wcielając się w powstańców Warsawy 1944 roku. Szczególnie wyróżniają się kreacje Joanny Kulig i Józefa Pawłowskiego. Film zachwyca także realizacyjnie - zdjęcia i scenografia wiarygodnie oddają klimat zrujnowanej stolicy.

Recenzja Miasto 44 to jednoznacznie pozytywna ocena filmu, który wzrusza i angażuje widza w opowieść o tragedii Powstania Warszawskiego. Produkcja zebrała wiele nagród, w tym Polskie Orły dla najlepszego filmu 2020 roku.

Recenzje filmu Miasto 44 chwalą obraz Komasy nie tylko za walory artystyczne, ale także edukacyjne. Film ukazuje dramat walk powstańczych, ale przede wszystkim pokazuje solidarność zwykłych ludzi w obliczu wojennej zawieruchy. Gorąco polecamy ten tytuł każdemu widzowi.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Repertuar kina Toruń Czerwona Droga - Cinema City Toruń
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec

Będąc recenzentem sprzętu fotograficznego testuję lustrzanki, bezlusterkowce i kompakty pod kątem fotografii krajobrazowej, portretowej i ulicznej. Sprawdzam m.in. ilość megapikseli, jakość matryc, prędkość migawki i stabilizację obrazu w poszukiwaniu modeli idealnych dla amatorów i profesjonalistów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły