Filmy

Najlepsze Filmy 2016 Polskie - Kino Polskie 2016

Autor Miłosz Kucharski
Miłosz Kucharski11 stycznia 20248 min
Najlepsze Filmy 2016 Polskie - Kino Polskie 2016

Najlepsze Filmy 2016 Polskie to zestawienie najwyżej ocenianych i najchętniej oglądanych polskich produkcji kinowych z 2016 roku. W artykule przyjrzymy się bliżej tym tytułom, które zdominowały rodzimy rynek filmowy i zyskały uznanie zarówno krytyków, jak i widzów. Sprawdzimy, które gatunki filmowe okazały się najpopularniejsze oraz którzy twórcy, aktorzy i aktorki zwyciężyli w wyścigu o laury. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • W 2016 roku polskie kino zdominowały komedie i dramaty obyczajowe.
 • Na czoło wysunęły się takie produkcje jak: "Planeta Singli", "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" czy "Wołyń".
 • Najlepiej ocenianymi aktorami byli Marcin Dorociński i Maciej Stuhr.
 • Wśród aktorek królowały Danuta Stenka oraz Agnieszka Grochowska.
 • Reżyserami, których filmy przyciągnęły najwięcej widzów, okazali się: Patryk Vega, Wojciech Smarzowski oraz Mitja Okorn.

Najlepsze filmy polskie 2016

Rok 2016 obfitował w wiele ciekawych polskich produkcji filmowych. Widzowie tłumnie ruszyli do kin, aby obejrzeć najnowsze dzieła rodzimych twórców. Wśród najchętniej oglądanych i najwyżej ocenianych filmów znalazły się zarówno komedie, jak i dramaty czy thrillery.

Bezkonkurencyjnymi liderami okazały się „Planeta singli” w reżyserii Mitji Okorna oraz „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” Patryka Vegi. Obie produkcje przyciągnęły do kin prawie 2 mln widzów, bijąc rekordy popularności. „Planeta singli” to komedia romantyczna opowiadająca perypetie grupy samotnych trzydziestolatków poszukujących miłości w dobie portali randkowych i mediów społecznościowych. Z kolei „Pitbull” Vegi to kontynuacja jego niezwykle popularnego cyklu policyjnych filmów sensacyjnych z Tomaszem Kotem w roli głównej.

Najchętniej oglądane gatunki

Oprócz wspomnianych wyżej hitów, w czołówce najpopularniejszych filmów 2016 roku znalazły się również inne gatunki. Polscy widzowie chętnie wybrali się na komedię obyczajową „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” oraz dramat wojenny „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Dobrze poradziły sobie także thriller sensacyjny „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” oraz komedia sensacyjna „Kobiety mafii 2”. Widać więc, że oprócz lekkich gatunków, widzów przyciągnęły również mocne, angażujące emocjonalnie produkcje.

Kino polskie w roku 2016

Biorąc pod uwagę frekwencję oraz recenzje krytyków, rok 2016 był bardzo udany dla rodzimej kinematografii. Aż 5 filmów przekroczyło granicę 1 mln widzów, a kilka z nich było chwalone za reżyserię, grę aktorską i poruszanie ważnych tematów społecznych. Polscy twórcy udowodnili, że potrafią robić kino na światowym poziomie.

Rok 2016 pokazał, że polski widz jest coraz bardziej wybredny i oczekuje od rodzimej kinematografii nie tylko rozrywki, ale także ambitnych historii, dopracowanych pod względem realizacyjnym. To dobra wiadomość dla przyszłości polskiego kina.

Nie bez znaczenia jest fakt, że aż 3 filmy z czołówki 2016 roku to kontynuacje lub kolejne części dobrze znanych widzom serii – „Planeta singli”, „Pitbull” i „Kobiety mafii”. Pokazuje to, że polski widz chętnie wraca do bohaterów, których lubi i się z nimi utożsamia. Jest to z pewnością dobra informacja dla producentów myślących o stworzeniu kolejnych odsłon popularnych franczyz.

Czytaj więcej: Odkryj tajemnice Thora w mitologii nordyckiej - Bog piorunów i siły

Najwyżej oceniane rodzime obrazy roku

Oprócz aspektu komercyjnego, niezwykle istotne dla polskiego kina są także recenzje krytyków filmowych. To one decydują często o tym, które produkcje mają szansę zaistnieć na arenie międzynarodowej. Pod tym względem 2016 rok również był udany dla rodzimej kinematografii.

Tytuł Reżyseria Aktorstwo
„Planeta singli” ***** ****
„Wołyń” ***** *****
„Pitbull. Niebezpieczne kobiety” **** ****

Jak wynika z ocen krytyków, najwyższe noty zebrały „Planeta singli” za reżyserię, „Wołyń” za grę aktorską oraz „Pitbull” za ogólny poziom realizacji. Wszystkie te tytuły mogą być więc powodem do dumy dla polskiego kina. Pokazują, że w naszym kraju powstają ambitne, dopracowane pod każdym względem produkcje, które nie tylko przyciągają widownię, ale też zyskują uznanie znawców tematu.

Najlepsi aktorzy i reżyserzy

Biorąc pod uwagę wcześniejsze nagrody i nominacje, wymienić można kilku aktorów i reżyserów, którzy według krytyków wnieśli najwięcej jakości do polskich filmów 2016 roku.

Jeśli chodzi o aktorów, to zdecydowanie wyróżniają się Marcin Dorociński za rolę w „Wołyniu” oraz Maciej Stuhr błyszczący w komedii „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. Wśród aktorek docenione zostały kreacje Danuty Stenki w „Planecie singli” oraz Agnieszki Grochowskiej w dramacie „Karbala”.

Z kolei wśród reżyserów, oprócz wspomnianego już Mitji Okorna, wyróżniają się Wojciech Smarzowski za „Wołyń” oraz Patryk Vega, który po raz kolejny udowodnił, że potrafi wciągnąć widza w fotel kinowy. Co ciekawe, obaj reżyserzy mimo sukcesu w box office wciąż pozostają nie do końca docenieni przez krytyków, mimo że ich filmy regularnie gromadzą rzesze widzów.

Wyróżniające się rodzime filmy ubiegłego roku

Najlepsze Filmy 2016 Polskie - Kino Polskie 2016

Rok 2016 obfitował także w wiele mniejszych, niszowych produkcji, które mimo skromniejszej dystrybucji, zostały zauważone i docenione za jakość oraz oryginalność. Do takich filmów możemy zaliczyć m.in.:

 • „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida – film biograficzny o historii zespołu Paktofonika;
 • „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza – kontrowersyjny dramat wojenny osadzony w czasie II wojny w Iraku;
 • „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego – intrygujący portret malarza Zdzisława Beksińskiego.

Te niszowe tytuły pokazują, że polskie kino potrafi z powodzeniem eksplorować także mniej komercyjne obszary, a mimo to trafiać ze swoim przekazem do widza oraz zdobywać uznanie krytyki. Są więc dobrą wróżbą na przyszłość dla ambitniejszych reżyserów i twórców szukających własnej ścieżki artystycznej.

Polskie kino w 2016 najlepsze produkcje

Podsumowując, rok 2016 był dla polskiego kina rokiem sukcesów zarówno pod względem popularności, jak i uznania krytyki filmowej. Czołówka najlepiej ocenianych i najchętniej oglądanych filmów pokazuje, że rodzimi twórcy potrafią zadowolić bardzo różne gusta – od laurów festiwalowych po kasowe hity dla masowego widza.

Nie brakowało wybitnych kreacji aktorskich (m.in. Dorociński, Stuhr, Stenka, Grochowska), jak i mocnych tytułów reżyserskich (Okorn, Vega, Smarzowski). Ponadto, obok głównego nurtu powstawały też ciekawe produkcje niszowe, które mimo skromnego budżetu zachwyciły krytykę i znalazły swoją widownię. Wszystko to napawa optymizmem jeśli chodzi o przyszłość naszego rodzimego kina.

Podsumowanie

Rok 2016 był zdecydowanie udany dla polskiego kina. Powstało wtedy kilka produkcji, które okazały się prawdziwymi hitami frekwencyjnymi i artystycznymi. Przede wszystkim mowa tu o takich tytułach jak „Planeta singli” czy „Wołyń”, które przyciągnęły do kin miliony widzów, a jednocześnie zebrały pochlebne recenzje.

Ogółem aż 5 polskich filmów z 2016 roku przekroczyło próg miliona sprzedanych biletów, co jasno pokazuje, że rodzima kinematografia potrafi konkurować z zagranicznymi superprodukcjami. Co więcej, wśród najpopularniejszych znalazły się zarówno komedie („Planeta singli”), jak i mocniejsze gatunkowo tytuły („Wołyń”, „Pitbull”).

Polskie kino w 2016 roku udowodniło ponadto, że stać je na realizację filmów na najwyższym, światowym poziomie, zarówno pod względem reżyserii, zdjęć czy gry aktorskiej. Sukces artystyczny odniosły nie tylko wspomniane wyżej hity kasowe, ale również bardziej niszowe produkcje kierowane do węższej widowni.

Biorąc to wszystko pod uwagę, rok 2016 był z całą pewnością przełomowy dla najnowszego polskiego kina. Pokazał, że stać je zarówno na ambitne, jak i komercyjne projekty, które potrafią zawojować zarówno rodzimych widzów, krytyków, jak i festiwale filmowe na całym świecie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Repertuar kina Toruń Czerwona Droga - Cinema City Toruń
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Miłosz Kucharski
Miłosz Kucharski

Jako operator obrazu i realizator telewizyjny testuję profesjonalny sprzęt do produkcji filmowej i transmisji na żywo. Sprawdzam kamery studyjne, reporterskie oraz obiektywy pod kątem zastosowania w stacjach telewizyjnych i wytwórniach. Dobieram konfiguracje dostosowane do różnych gatunków i realizacji.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły