Kino

Kto reżyserował film 300 mil do nieba? Poznaj szczegóły.

Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec11.06.20245 min.
Kto reżyserował film 300 mil do nieba? Poznaj szczegóły.

Reżyser filmu "300 mil do nieba" to jedno z kluczowych pytań, na które odpowiedzą w tym artykule. Kultowy film wojenny z lat 80. ubiegłego wieku był prawdziwym przebojem kinowym i do dziś zachwyca widzów poruszającą historią oraz znakomitą reżyserią. Dlatego właśnie przyjrzymy się bliżej osobie, która stworzyła to arcydzieło i odkryjemy szczegóły na temat jej kariery oraz innych dokonań.

Kluczowe wnioski:
 • Reżyser "300 mil do nieba" to ceniony twórca z bogatym dorobkiem filmowym.
 • Film był jego wielkim sukcesem artystycznym i kasowym.
 • Oprócz reżyserii często podejmował się też produkcji filmów.
 • Za swoje dzieła otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
 • Jego styl reżyserski wyróżnia się unikatową wrażliwością i maestrią.

Życiorys i kariera reżysera filmu "300 mil do nieba"

Reżyser filmu "300 mil do nieba" to Kazimierz Kutz - wybitna postać polskiego kina lat 80. i jeden z najwybitniejszych twórców okresu tzw. kina moralnego niepokoju. Kutz urodził się w 1929 roku w Szopienicach na Górnym Śląsku. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w latach 50., debiutując jako scenarzysta etiudą "Absmak" w 1955 roku.

Karierę reżyserską zaczynał od realizacji dokumentów, by później przejść do tworzenia głośnych polskich filmów fabularnych. Kutz zasłynął jako twórca obrazów poruszających ważne problemy społeczne i moralne. Wśród jego najbardziej znanych dzieł są m.in. "Sól ziemi czarnej", "Perly i wieprze" czy właśnie kultowy "300 mil do nieba".

Film "300 mil do nieba" z 1989 roku to jeden z największych sukcesów artystycznych w karierze Kazimierza Kutza. Obraz, którego akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej, poruszył widzów niezwykłą historią o ludzkiej przyjaźni, odwadze i poświęceniu. Został nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

Twórca "300 mil do nieba" znany był ze swojego bezkompromisowego podejścia do tematu oraz umiejętności ukazywania skomplikowanych ludzkich losów z wielką wrażliwością. Do końca swojej kariery, czyli do 2021 roku, Kutz pozostawał aktywnym reżyserem zarówno przy realizacjach filmowych, jak i teatralnych.

 • Kazimierz Kutz urodził się w 1929 roku na Górnym Śląsku.
 • Debiutował jako scenarzysta etiudą "Absmak" w 1955 roku.
 • Jego słynne filmy to m.in. "Sól ziemi czarnej", "Perly i wieprze" oraz "300 mil do nieba".
 • "300 mil do nieba" został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.
 • Kutz był cenionym reżyserem polskich klasycznych filmów do końca swojej kariery w 2021 roku.

"300 mil do nieba" - fakty o słynnym filmie

"300 mil do nieba" uważany jest za jeden z najważniejszych i najwybitniejszych polskich filmów lat 80. Obraz zrealizowany przez Kazimierza Kutza w 1989 roku odniósł ogromny sukces zarówno wśród krytyków, jak i publiczności. Stał się prawdziwą klasyką polskiego kina.

Fabuła filmu została oparta na autentycznych wydarzeniach i opisuje niezwykłą historię trzech żołnierzy - Polaka, Niemca i Rosjanina. Pomimo bycia wrogami muszą stawić czoła przeciwnościom losu i nauczyć się współpracy, aby przetrwać. Film porusza ważne kwestie honoru, przyjaźni i człowieczeństwa nawet w najtrudniejszych okolicznościach.

Kreacje głównych aktorów - Artura Żmijewskiego, Franciszka Pieczki i Jerzego Złobnickiego - uznawane są za wybitne i w dużej mierze przyczyniły się do sukcesu dzieła. Wyrazista reżyseria Kutza, świetna charakteryzacja postaci i przejmująca muzyka Henryka Kuźniaka także odegrały istotną rolę.

Film zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach. Otrzymał m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz Orła za najlepszą reżyserię w 1990 roku.

 • "300 mil do nieba" powstał w 1989 roku, w reżyserii Kazimierza Kutza.
 • Został oparty na autentycznych wydarzeniach wojennych i opowiada historię o niezwykłej przyjaźni między wrogimi żołnierzami.
 • Aktorzy, tacy jak Artur Żmijewski, Franciszek Pieczka i Jerzy Złobnicki, otrzymali wysokie noty za swoje role.
 • Film zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i Orła za reżyserię.
 • Uważany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego kina lat 80. i prawdziwą klasykę polskich filmów.

Czytaj więcej: Kino Piast Ostrzeszów - Repertuar, Bilety & Filmy

Dorobek filmowy reżysera "300 mil do nieba"

Kazimierz Kutz, reżyser filmów "300 mil do nieba", może pochwalić się imponującym dorobkiem artystycznym, na który składa się ponad 30 filmów fabularnych i dokumentalnych. Chociaż "300 mil do nieba" było jego największym sukcesem, Kutz stworzył wiele innych ważnych dzieł, które na trwałe zapisały się w historii polskiego kina.

Jednym z jego najsłynniejszych wczesnych filmów był "Sól ziemi czarnej" z 1969 roku. Uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, ten kameralny dramat psychologiczny został okrzyknięty przez krytyków arcydziełem. Kutz poruszał w nim trudne tematy takie jak kryzysy rodzinne, etyczne dylematy górników oraz podziały społeczne.

Nie można też pominąć takich jego ważnych dzieł jak "Paciorki jednego różańca" (1980) czy "Śmierć jak kromka chleba" (1994). Wszystkie te filmy łączyło odważne, bezkompromisowe przedstawianie trudnych historii ludzi zmagających się z dramatami życia codziennego. Kutz potrafił z wyjątkową wrażliwością opowiadać o ludzkich tragediach i dylematach moralnych.

Podsumowanie

Zdjęcie Kto reżyserował film 300 mil do nieba? Poznaj szczegóły.

Kazimierz Kutz pozostanie na zawsze jednym z najwybitniejszych reżyserów polskich ze swym kunsztem tworzenia poruszających i bezkompromisowych filmów podejmujących ważne tematy społeczne i moralne. Jego opus magnum, film "300 mil do nieba", na trwałe zapisał się w panteonie klasyki polskiego kina lat 80. jako arcydzieło kina wojennego.

Jednak dorobek tego znakomitego twórcy nie ogranicza się tylko do tego jednego tytułu. Kutz zostawił po sobie imponującą spuściznę obejmującą dziesiątki innych cennych polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, które stanowią dzisiaj kanon polskiej kinematografii. Jego głębokie, pełne humanizmu obrazy na stałe wpisały się w kulturowy krajobraz naszego kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Piła 7: Analiza, czemu jest uznawana za najstraszniejszą część serii
 4. Hotel Paradise 3 - Kiedy Finał
 5. Jakie są najlepsze świąteczne horrory? Straszne filmy na święta.
Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec

Będąc recenzentem sprzętu fotograficznego testuję lustrzanki, bezlusterkowce i kompakty pod kątem fotografii krajobrazowej, portretowej i ulicznej. Sprawdzam m.in. ilość megapikseli, jakość matryc, prędkość migawki i stabilizację obrazu w poszukiwaniu modeli idealnych dla amatorów i profesjonalistów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły