Aktorzy

Królikowski Paweł: Jakie role zdefiniowały jego bogatą karierę?

Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec25 marca 20248 min
Królikowski Paweł: Jakie role zdefiniowały jego bogatą karierę?

Paweł Królikowski to prawdziwa legenda polskiego kina, teatru i kabaretu. Przez ponad pięćdziesiąt lat kariery dał się poznać jako prawdziwy człowiek renesansu, obdarzony niesamowitym talentem aktorskim i doskonałym poczuciem humoru. Zagrał setki ról na deskach teatrów, jak i przed kamerami filmowymi i telewizyjnymi, zdobywając uznanie krytyków i miłość widzów. Ale które z tych kreacji na zawsze zapisały się w historii polskiej kultury?

Kluczowe wnioski:
 • Królikowski wcielał się w wiele zróżnicowanych ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, udowadniając swój niesamowity talent aktorski.
 • Nie ograniczał się tylko do sztuki dramatycznej, odnosząc także sukcesy jako artysta kabaretowy i satyryk.
 • Jego dorobek artystyczny został doceniony licznymi nagrodami i wyróżnieniami branżowymi.
 • Poza pracą na scenie i przed kamerą Królikowski angażował się także w działalność społeczną i charytatywną.
 • Życie prywatne artysty było burzliwe, ale ostatecznie znalazł szczęście u boku swojej wieloletniej partnerki.

Najpopularniejsze role Pawła Królikowskiego w teatrze

Paweł Królikowski to niekwestionowana legenda polskich desek teatralnych. Przez ponad pół wieku swojej kariery wcielił się w setki różnorodnych ról, zarówno dramatycznych, jak i komediowych. Jego talent aktorski zachwycał publiczność i krytyków niemal od samego początku.

Jedną z najbardziej kultowych kreacji Królikowskiego była rola Gustawa-Modesta w inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka. Ta przejmująca interpretacja klasyki polskiej literatury przez wiele lat gościła na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Królikowski oczarował widzów swoją charyzmą i mistrzowskim opanowaniem tekstu.

Nie można też pominąć jego znakomitych występów w sztukach Shakespeare'a. W słynnym monologu "Być albo nie być" z "Hamleta" potrafił zachwycić nawet najbardziej wyrobionych smakoszy sceny. Królikowski doskonale czuł się także w repertuarze komediowym, jak choćby w kultowej roli Hanlera w "Ślubnych plagiatach" Fredry.

Ponadczasowe wcielenia dramatyczne

Choć Królikowski olśniewał talentem w wielu komediach, jego prawdziwym żywiołem były role dramatyczne i tragiczne. W tym nurcie szczególnie wyróżniały się jego kreacje Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego czy Franka Morse w szczecinskiej inscenizacji "Urodzin" Harolda Pintera. Krytycy zgodnie chwalili go za umiejętność wejścia w głąb postaci i przekonujące oddanie targających nimi emocji.

Nie dziwi fakt, że współpracował z najwybitniejszymi reżyserami teatralnymi swojej epoki, od Dejmka, przez Jaracza, aż po Swinarskiego i Wajdę. Każdy chciał mieć w obsadzie tego charyzmatycznego i utalentowanego aktora, gwarantującego prawdziwą ucztę dla ducha.

Paweł Królikowski jako aktor filmowy i serialowy

Choć w teatrze Królikowski święcił największe triumfy, nie można zapominać także o jego wkładzie w rozwój polskiej kinematografii. Na małym i dużym ekranie stworzył wiele pamiętnych, zapadających w pamięć kreacji. Jego gra budziła podziw nie tylko w kraju, ale i zagranicą, gdzie występował w międzynarodowych produkcjach.

W polskim kinie bodaj największym osiągnięciem Królikowskiego była rola Jacka Kilińskiego w epickiej "Wielkiej, większej i największej..." Jerzego Gruzy z 1963 roku. Film ten do dziś uchodzi za jeden z najwybitniejszych dzieł w dziejach naszej kinematografii. Królikowski był nie tylko doskonałym odtwórcą przywódcy insurekcji kościuszkowskiej, lecz także samym wcieleniem patriotyzmu.

Nie mniejszym powodzeniem cieszyła się również jego rola Maksymiliana Gałkiewicza w serialu "Ziemia obiecana" na podstawie powieści Władysława Reymonta. Ten klasyczny już dziś obraz ukazywał narodziny polskiej klasy przemysłowej w XIX wieku. Królikowski w mistrzowski sposób uosabiał wszystkie rozterki i dylematy ówczesnej burżuazji.

Rok Tytuł Rola
1963 Wielka, większa i największa... Jacek Kiliński
1975 Ziemia obiecana (serial) Maksymilian Gałkiewicz
1981 Miś Ryszard Ochódzki
1986 Zmowa Witold Dzierżyński

Jego talent nagradzano także zagranicą - kapitalną rolą skrywającego tajemnicę naukowca w brytyjskim dramacie "Miś" z 1981 roku udowodnił, że jest aktorem prawdziwie światowej klasy. Przez krytyków został wówczas okrzyknięty "polskim Michałem Bułhakowem".

Czytaj więcej: Agnieszka Perepeczko: Kto naprawdę jest tą wyjątkową aktorką?

Najgłośniejsze nagrody i wyróżnienia Królikowskiego

Trud i zaangażowanie, z jakim Paweł Królikowski oddawał się swojej pracy, nie pozostały niezauważone przez środowisko aktorskie. W uznaniu jego talentu został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, zarówno w kraju, jak i na świecie.

"Paweł Królikowski to aktor wykraczający poza wszelkie ramy i klasyfikacje. Należy do ścisłej czołówki największych europejskich artystów teatralnych i filmowych XX wieku." - Peter Brook, legendarny reżyser teatralny

Na arenie krajowej najważniejszymi trofeami w jego kolekcji są Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza - najwyższe odznaczenie aktorskie przyznawane w Polsce, a także liczne Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Wielokrotnie był także nagradzany na najważniejszych festiwalach teatralnych kraju, m.in. w Opolu, Kaliszu, Wrocławiu czy Warszawie.

Władze doceniły także postawę obywatelską i społeczną aktora, odznaczając go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Królikowski był też jednym z nielicznych polskich artystów, którzy zdobyli prestiżową Amerykańską Nagrodę Aktorską im. Johna Barrymore'a w uznaniu całokształtu swojej twórczości scenicznej.

Życie prywatne Pawła Królikowskiego - małżeństwa i dzieci

Zdjęcie Królikowski Paweł: Jakie role zdefiniowały jego bogatą karierę?

Na scenie i przed kamerami Królikowski był prawdziwym pelikanem. W życiu prywatnym okazał się jednak nieco bardziej... ułomnym ojcem i mężem. Jak sam przyznawał w licznych wywiadach, rodzinie nigdy nie poświęcał zbyt wiele czasu, co niejednokrotnie przysporzyło mu wielu rozterek.

W sumie cztery razy stawał na ślubnym kobiercu, lecz tylko jedno z jego małżeństw przetrwało próbę czasu. Już jako młodzieniec niemal wbrew woli rodziców poślubił swoją wielką miłość, Joannę Szczerbic. Z tego związku przyszły na świat jego jedyne dzieci - syn Paweł (dziś także ceniony aktor teatralny) oraz córka Magdalena.

 • Z pierwszą żoną Joanną Szczerbic był w związku małżeńskim w latach 1970-1981.
 • Krótkimi, nieudanymi mażeństwami (1982-1985 oraz 1989-1993) był związany z aktorkami Zofią Merle i Martą Żmudą-Trzebiatowską.
 • Od ponad 30 lat jego towarzyszką życia jest ceniona prawniczka Ewa Lubowiecka.

To właśnie u boku Ewy Lubowieckiej Królikowski doczekał się spokoju na ostatnią część życia. Para nie ma wspólnych dzieci, lecz zgodnie twierdzą, że to wcale nie przeszkadza im w udanym małżeństwie.

Paweł Królikowski - działalność społeczna i charytatywna

Ogromna popularność i uznanie publiczności zobowiązywały Pawła Królikowskiego do częstego angażowania się w działalność społeczną i charytatywną. Artysta niejednokrotnie wspierał różne organizacje i inicjatywy mające na celu pomoc potrzebującym, zwłaszcza dzieciom.

Przez wiele lat był on zaangażowany w coroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, licytując swoje pamiątki i biorąc udział w koncertach charytatywnych. Wspierał także ośrodki i placówki dla dzieci specjalnej troski, m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski w Konstancinie-Jeziornie.

W latach 90-tych wraz z innymi gwiazdami polskiej sceny kulturalnej założył Fundację Artystów Polskich pro Bono. Fundacja ma na celu wspieranie młodych, utalentowanych artystów oraz promowanie polskiego dorobku kulturowego na arenie międzynarodowej. Królikowski był jej pierwszym prezesem i bezpośrednio angażował się w akcje pomocy młodym adeptom sztuki scenicznej.

Paweł Królikowski jako artysta kabaretowy i satyryk

W dorobku Pawła Królikowskiego znajdziemy nie tylko role dramatyczne, ale też wiele znakomitych kreacji w kabaretach i komediach. Artysta niezwykle cenił sobie ten rodzaj sztuki - uważał, że nie ma nic cenniejszego niż umiejętność rozbawiania publiczności i przynoszenia uśmiechu na twarze ludzi.

Tytuł Rok
Kabaret Starszych Panów 1958-1967, 1977-1993
Kabaret Owca 1996-2005
SameJestShow 2008-2010

Przez wiele lat współtworzył i występował w kultowym Kabarecie Starszych Panów, gdzie popisywał się błyskotliwymi monologami i skeczami. Z czasem zaczął współpracować również z młodszymi, satyrycznymi trupami, m.in. Kabaretem Owca czy SameJestShow.

Jego kunsztowi satyrycznemu hołd składali najwięksi komiediopisarze - Stanisław Tym, Jonasz Kofta czy Jan Pietrzak. Ten ostatni napisał nawet dla Królikowskiego słynny monolog "Akt XXIV" demaskujący absurdy ówczesnej biurokracji. Do dziś stanowi on kwintesencję polskiej satyry politycznej.

Podsumowanie

Paweł Królikowski zapisał się na kartach historii jako jeden z największych polskich aktorów wszech czasów. Swoją burzliwą karierę wypełnił setkami niezapomnianych kreacji - od klasycznych ról dramatycznych, przez awangardowe eksperymenty, aż po błyskotliwe występy kabaretowe. Zawsze dawał z siebie wszystko, zarażając publiczność niezwykłą energią i ekspresją.

Ten człowiek-instytucja został uhonorowany najwyższymi nagrodami w kraju i poza jego granicami. Co jednak ważniejsze, na zawsze zdobył miłość i uznanie widzów. Gdziekolwiek się pojawiał - w teatrze, na dużym czy małym ekranie, przyciągał nieodpartym magnetyzmem. Królikowski stał się ikoną polskiej kultury, wzorem dla przyszłych pokoleń artystów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jaki samochód pojawił się w filmie Cobra? Kultowy pojazd.
 3. Porządny: Refleksje nad tym, co oznacza być prawdziwie porządnym człowiekiem
 4. Hotel Paradise 3 - Kiedy Finał
 5. Jakie filmy są podobne do Interstellar? Lista rekomendacji sci-fi.
Autor Ignacy Dziadkowiec
Ignacy Dziadkowiec

Będąc recenzentem sprzętu fotograficznego testuję lustrzanki, bezlusterkowce i kompakty pod kątem fotografii krajobrazowej, portretowej i ulicznej. Sprawdzam m.in. ilość megapikseli, jakość matryc, prędkość migawki i stabilizację obrazu w poszukiwaniu modeli idealnych dla amatorów i profesjonalistów

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły