Seriale

Jaki serial jest podobny do Wikingów? Nasze rekomendacje.

Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk11.06.20246 min.
Jaki serial jest podobny do Wikingów? Nasze rekomendacje.

Seriale podobne do Wikingów to temat, który od kilku lat wzbudza ogromne zainteresowanie wśród widzów na całym świecie. Świadczy o tym niebywały sukces nakręconej przez History Channel produkcji, która przez 6 sezonów trzymała nas w niepewności losem Ragnara Lodbroka i jego rodziny. Jeśli więc i Ty należysz do grona fanów tego przełomowego serialu i za nic nie możesz się pogodzić z jego zakończeniem, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Oto kilka propozycji seriali, które z pewnością przypadną Ci do gustu i pomogą wypełnić wikińską pustkę w Twoim życiu.

Kluczowe wnioski:
 • Seriale historyczne o tematyce średniowiecznej i wikińskiej mają obecnie sporą rzeszę oddanych fanów na całym świecie.
 • Wikingi od History Channel stały się prawdziwym fenomenem i wzbudziły ogromne zainteresowanie tą epoką.
 • Po zakończeniu Wikingów wielu widzów szuka seriali o podobnej tematyce i klimacie, aby wypełnić lukę po ulubionej produkcji.
 • Rekomendowane tytuły to zarówno popularne i docenione przez widzów seriale, jak i nowsze pozycje warte uwagi.
 • W artykule znajdziesz krótką recenzję każdego z polecanych tytułów, aby ułatwić wybór następnego serialu do obejrzenia.

Najlepsze seriale podobne do Wikingów - nasza recenzja

Kultowy serial Wikingi od HBO od samego początku wzbudzał ogromne zainteresowanie widzów na całym świecie. Realistyczne i wciągające przedstawienie świata i obyczajów dawnych Skandynawów sprawiło, że przez 6 sezonów byliśmy oczarowani historiami o Ragnarze Lodbroku i jego rodzinie. Nic więc dziwnego, że po zakończeniu produkcji pojawiło się wiele głosów domagających się podobnych pozycji w tym klimacie.

Na szczęście reżyserzy i producenci nie pozostali głusi na wołania fanów seriali przygodowych o tematyce historycznej. W ostatnich latach powstało sporo ciekawych tytułów, które z powodzeniem wypełnią lukę po ulubionych Wikingach. Oto nasza recenzja najciekawszych propozycji w tym nurcie, które pomogą Ci przetrwać oczekiwanie na kolejny hit.

Cechą wspólną wszystkich polecanych dziś produkcji jest to, że każda z nich w mniejszym lub większym stopniu eksploatuje wątek dramatów historycznych. Jedne są wierne faktom, inne korzystają ze źródeł i legend, przeplatając je z wątkami fikcyjnymi, ale wszystkie dają niezwykłe poczucie klimatu dawnych epok. Obejrzyj nasze typy i wybierz ten, który najbardziej przypadnie Ci do gustu!

The Last Kingdom

Pierwszą propozycją w naszej recenzji jest jeden z najczęściej wymienianych seriali podobnych do Wikingów - The Last Kingdom od BBC i Netflix. Produkcja, na której pracował między innymi znany pisarz Bernard Cornwell, opowiada historię walk wojowników saksońskich z najeźdźcami z Danii na brytyjskiej wyspie. Głównym bohaterem jest wychowany przez Duńczyków Uhtred, który na przekór losowi służy królowi Wesseksu Alfredowi Wielkiemu w walce z Wikingami.

Choć serial niejednokrotnie był krytykowany za odchodzenie od historycznych faktów, stanowi on bardzo widowiskowy i wciągający przekaz o burzliwych czasach bratobójczej walki. Wielką zaletą produkcji są świetne zdjęcia, udźwiękowienie oraz dopracowanie najdrobniejszych detali planu zdjęciowego. Jeśli oczekujesz epickich bitew, scenicznych pojedynków i płomiennych romansów na historycznym tle, The Last Kingdom z pewnością będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Vikings: Valhalla

A skoro już o samych Wikingach mowa, prawdziwą gratką dla fanów oryginalnej produkcji jest jej spin-off zatytułowany Vikings: Valhalla. Historia przedstawiona w serialu rozpoczyna się stukilkadziesiąt lat po wydarzeniach znanych z głównej linii fabularnej i zabiera nas w czasy, gdy przodkowie wielkich skandynawskich łupieżców wciąż stawiali pierwsze kroki na międzynarodowej arenie.

W tym przypadku scenarzyści położyli większy nacisk na wierność historycznym faktom, nie rezygnując jednak z wątków fikcyjnych i elementów fabularne stanowiących dobre oparcie dla całej opowieści. Zdecydowanie warto przyjrzeć się tej produkcji, choćby po to, by dać się oczarować niezwykle barwną rekonstrukcją życia i obyczajów dawnych Skandynawów, wykreowaną przez tych samych twórców, którzy odpowiadają za sukces oryginału.

 • The Last Kingdom to epickie i efektowne widowisko przenoszące nas w czasy walk Sasów z duńskimi najeźdźcami w IX-wiecznej Anglii.
 • Vikings: Valhalla od Netflix to bezpośrednia kontynuacja i spin-off sukcesu Wikingów, godny polecenia dla wszystkich fanów oryginału.
 • Obie pozycje są świetnie wyreżyserowane i z dbałością o najmniejsze detale historyczne rekonstruują klimat dawnych epok.
 • Atutem tych seriali są również efektowne inscenizacje bitew oraz romanse na tle wydarzeń historycznych.

Najgłośniejsze seriale historyczne zbliżone do Wikingów

O sukcesie Wikingów na całym świecie świadczy nie tylko liczba fanów samej produkcji, ale i szerokie grono zwolenników seriali podobnych stylem do tego rewelacyjnego tytułu. Na fali popularności powstawało w ostatnich latach wiele produkcji rozmaitej jakości, z których część zyskała status kultowych.

Według danych platformy Rotten Tomatoes, wśród najwyżej ocenianych seriali przygodowych eksploatujących motywy średniowieczne i tematykę wojen na przestrzeni dziejów ludzkości wymieniane są między innymi takie pozycje jak Knightfall, Marco Polo, Vikings (oczywiście), Barbarians oraz przełomowy Gra o tron. Wszystkie wymienione tytuły mają wielu oddanych zwolenników na całym globie.

Spośród nich Gra o tron od HBO stanowi prawdziwy przekrojowy fenomen. Serial opowiadający o intrygach na dworze rodu Lannisterów i walkach o Żelazny Tron osiągnął szczytową oglądalność na poziomie blisko 20 milionów widzów. Sukcesy te przyczyniły się nie tylko do powstania towarzyszących produkcji i seriali pobocznych, ale również zapoczątkowały prawdziwą lawinę innych pozycji nawiązujących klimatem i tematyką do historii Westeros.

Marco Polo

Choć Gra o tron jest wyjątkowym przypadkiem serialu o niemal wszechobecnej rozpoznawalności, nie brakuje tytułów ciekawych dla miłośników dramatów historycznych, które są cenione przez wąską ale oddaną rzeszę fanów. Jednym z nich jest serial Marco Polo od Netfliksa, opowiadający o losach słynnego weneckiego podróżnika i jego pobycie na dworze Chubliaja - wnuka samego Czyngis-chana.

Czytaj więcej: "Bracia": Czy serial "Bracia" zasługuje na miano hitu?

Podsumowanie

Zdjęcie Jaki serial jest podobny do Wikingów? Nasze rekomendacje.

Wielbicielom seriali przygodowych o tematyce historycznej z pewnością przypadną do gustu przedstawione tu propozycje. Seriale podobne do Wikingów gwarantują niezapomniane wrażenia, rekonstruując w atrakcyjny sposób klimat dawnych epok i pozwalając przenieść się w odległą rzeczywistość – od IX-wiecznej Anglii walczącej z duńskimi najeźdźcami po dwór Kubilaja w Państwie Środka.

Choć każdy z polecanych tytułów prezentuje nieco inną historię i osadzoną we własnych realiach, wszystkie one stanowią ciekawą alternatywę dla dramatów historycznych takich jak słynny serial Wiedźmin. Epickie pojedynki i bitwy, wybuchowe romanse, intrygi – wszystkie te elementy znalazły swe miejsce w tych wciągających opowieściach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
 2. Jakie jest zakończenie Rodziny Soprano? Finał kultowego serialu.
 3. Piła 7: Analiza, czemu jest uznawana za najstraszniejszą część serii
 4. Hotel Paradise 3 - Kiedy Finał
 5. Jakie są najlepsze świąteczne horrory? Straszne filmy na święta.
Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk

Jako fotografka ślubna dzielę się wiedzą jak uchwycić najważniejsze momenty za pomocą profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Testuję sprzęt Canon, Nikon, Sony pod kątem zastosowania w reportażu ślubnym. Podpowiadam jak wybrać obiektywy, lampy i akcesoria.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły