Filmy

Harmonogram gal filmowych

Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk15.05.20243 min.
Harmonogram gal filmowych

Przyjmuje się, że najgorętszy okres nagród to końcówka danego roku i początek następnego. Niemniej wielkie festiwale filmowe organizowane są przez wszystkie 12 miesięcy. Jaki jest harmonogram gal filmowych? Na które wydarzenia zwrócić uwagę?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

To uznane wydarzenie odbywa się za zachodnią granicą Polski już od 1951 roku. Jedną z podstaw stojącą za festiwalu w Berlinie jest nacisk na produkcje międzynarodowe, jury nie skupia się wyłącznie na filmach europejskiej czołówki lub amerykańskich. Przyjmuje się, że Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Niemczech organizowany jest w lutym.

Nagroda główna w Berlinie to Złoty Niedźwiedź. Najwięcej razy, bo 14, zdobyły go produkcje z USA. Polska nigdy takiego zaszczytu nie dostąpiła, chociaż wygrywały filmy z Tajwanu, RPA, Peru, Indii czy Bośni i Hercegowiny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Najstarszy festiwal filmowy na świecie. Zainaugurowany już w 1932 roku jako “Esposizione Internazionale d'Arte”. Odbywa się na przełomie sierpnia i września na wyspie Lido, która przynależy do Wenecji.

Główne nagrody podczas tego włoskiego wydarzenia to Złoty Lew (dla filmu) oraz Puchar Volpiego (dla aktora i aktorki). W 1984 roku Złotego Lwa otrzymał Krzysztof Zanussi za “Rok spokojnego słońca”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto

Najważniejszy festiwal w Ameryce Północnej. Istnieje od 1976 roku. Nie ma jednak formy festiwalu sensu stricto, ale przeglądu. Odbywa się w kanadyjskim Toronto we wrześniu.

Festiwal Filmowy w Cannes

Prawdopodobnie najważniejszy festiwal filmowy w Europie. Historia tego wydarzenia sięga 1946 roku. Artyści rywalizują tam o Złotą Palmę. Festiwal w Cannes zazwyczaj odbywa się w maju.

Do tej pory tylko dwa filmy polskich reżyserów sięgnęły po główną nagrodę. Były to “Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz “Pianista” Romana Polańskiego.

Sundance Film Festival

Za to wydarzenie odpowiada Robert Redford, który stworzył festiwal poświęcony produkcjom niezależnym. Jednym z wymogów uczestnictwa w Sundance jest brak przekroczenia określonego limitu kosztów filmu. Pierwsza edycja odbyła się w 1978 roku.

W 2016 roku swoje statuetki zdobyły tam dwa polskie filmy - “Córki dancingu” oraz “Wszystkie nieprzespane noce”. Początkowo Sundance odbywało się we wrześniu, ale termin został przeniesiony na styczeń w związku z organizowaniem imprezy w ośrodku narciarskim w Salt Lake City.

Festiwal Filmowy w Londynie

Festiwal organizowany jest od 1956 roku w Anglii. Tradycyjnie odbywa się w październiku i trwa aż dwa tygodnie. To największe wydarzenie filmowe w Wielkiej Brytanii.

Pamiętajcie, że wyniki licznych festiwali filmowych możecie sprawdzić wykorzystując bonusy bukmacherskie. Dają one również dostęp do dokładnego terminarza. Ponadto wartościowe mogą okazać się predykcje dotyczące tego, jaka produkcja jest faworytem.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Najważniejszy polski festiwal, który kojarzy się głównie z Gdynią. Należy jednak pamiętać o tym, że kilkanaście edycji gościło w Gdańsku. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych tradycyjnie odbywa się we wrześniu.

Pierwsza edycja FPFF miała miejsce w 1974 roku. Nazwa festiwalu niekiedy się zmieniała, kilkukrotnie odbywał się on pod nazwą Gdynia Film Festival lub Gdynia – Festiwal Filmowy, niemniej nagrody zawsze były wręczane. Podczas festiwalu artyści konkurują o nagrodę główną w postaci Złotego Lwa.

Ceremonia wręczenia Oscarów

Mimo wielu uwag pozostaje najważniejszym wydarzeniem filmowym na całym świecie. Rozdanie statuetek z zapartym tchem śledzą miliony widzów, a wyróżnienie podczas gali stanowi dla każdego artysty spełnienie najskrytszych marzeń.

Data Oscarów nie jest stała lecz ruchoma. Niemniej w ostatnich latach przyjęło się, że impreza odbywa się w pierwszych czterech miesiącach roku. Wydarzenie jest stale transmitowane przez stację “ABC” w Stanach Zjednoczonych. Historia ceremonii wręczenie statuetek sięga 1929 roku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najnowszy repertuar kin Warszawa Promenada: odkryj filmy Promenada teraz!
  2. Maciej Marczewski: Charakterystyka ról, które wyróżniają jego talent
  3. Kino Cinema City Galeria Jurajska - Repertuar Filmów
  4. Kino Nowa Dęba - Aktualny repertuar i wydarzenia
  5. Książki Romans Fantasy z elementami romansu
Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk

Jako fotografka ślubna dzielę się wiedzą jak uchwycić najważniejsze momenty za pomocą profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Testuję sprzęt Canon, Nikon, Sony pod kątem zastosowania w reportażu ślubnym. Podpowiadam jak wybrać obiektywy, lampy i akcesoria.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły