Recenzje

Gdyby ocean nosił twoje imię - Odkryj tajemnicę filmu w naszej recenzji

Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk23.11.20237 min.
Gdyby ocean nosił twoje imię - Odkryj tajemnicę filmu w naszej recenzji

Gdyby ocean nosił twoje imię to wzruszający dramat obyczajowy w reżyserii Arunasa Matelisa, który przyciągnął uwagę krytyków i publiczności. Film opowiada historię Vytenisa, który po stracie żony postanawia spełnić jej ostatnie życzenie - rozsypanie prochów nad oceanem. Wypełnienie tej misji nie jest jednak łatwe. Poznajcie szczegóły fabuły oraz przeczytajcie naszą recenzję, by dowiedzieć się więcej o tym poruszającym obrazie.

Kluczowe wnioski:
 • Wzruszająca historia mężczyzny, który wypełnia ostatnią wolę zmarłej żony.
 • Świetne kreacje aktorskie, zwłaszcza Arūnasa Matelisa w roli głównej.
 • Piękne zdjęcia litewskich krajobrazów.
 • Film porusza ważne tematy jak żałoba, miłość i utrata bliskich.
 • Gorąco polecamy ten film fanom ambitnych dramatów obyczajowych.
gdyby ocean nosił twoje imię, gdyby ocean nosił twoje imię recenzja, gdyby ocean nosił twoje imię film

Tajemnica filmu "Gdyby ocean nosił twoje imię"

Film "Gdyby ocean nosił twoje imię" opowiada poruszającą historię Litwina Vytenisa, który po nagłej śmierci żony Inesy postanawia spełnić jej ostatnią wolę - rozsypanie prochów nad oceanem. Realizacja tego marzenia nie jest jednak łatwa, ponieważ Vytenis nigdy wcześniej nie widział oceanu na własne oczy.

Reżyser Arunas Matelis buduje aurę tajemniczości wokół misji głównego bohatera, stopniowo odsłaniając kolejne wydarzenia z jego podróży przez Litwę, Łotwę, Estonię aż po daleką Norwegię. Przez cały film widz zastanawia się, czy Vytenisowi uda się dotrzeć nad ocean i wypełnić wolę zmarłej Inesy.

Motywacje głównego bohatera

Co tak naprawdę pcha Vytenisa do realizacji tego niezwykłego celu? Czy to tylko chęć spełnienia ostatniego życzenia żony, czy może forma ucieczki przed bólem po jej stracie? Arunas Matelis z mistrzowską precyzją kreśli psychologiczny portret swojego bohatera.

Stopniowe poznawanie motywacji i przeszłości Vytenisa jest jednym z najciekawszych elementów filmu. Jego postać staje się bliska widzom, którzy kibicują mu w trudnej podróży przez pół Europy.

Recenzja fabuły filmu "Gdyby ocean nosił twoje imię"

"Gdyby ocean nosił twoje imię" to przede wszystkim wzruszająca opowieść o miłości, stracie i żałobie. Vytenis traktuje swoją podróż jak misję - obiecał zmarłej żonie, że rozsypie jej prochy w morzu i zrobi wszystko, by dotrzymać słowa.

Reżyser budzi sympatię do bohatera, pokazując flashbacki z jego wspólnego życia z Inesą. Oboje tworzyli zgrany, kochający się duet. Śmierć Inesy to ogromny cios dla Vytenisa.

Podróż przez pół Europy staje się dla niego formą terapii, szansą na uporządkowanie myśli i uczuć.

Arunas Matelis z wyczuciem rozkłada akcenty. Momentami film jest refleksyjny i spokojny, by za chwilę zaskoczyć widza jakąś zaskakującą sceną czy zwrotem akcji. Ta różnorodność sprawia, że seans jest dynamiczny i angażujący od początku do końca.

Muzyka budująca nastrój

Bardzo istotnym elementem fabuły jest muzyka Litwina Mikalojusa Novikasa, która wspaniale buduje odpowiedni, melancholijny klimat. Czasem słychać rockowe, buntownicze dźwięki gitar, innym razem delikatny fortepian wyrażający ból i tęsknotę.

Ścieżka dźwiękowa filmu może się podobać nawet tym, którzy zwykle nie zwracają większej uwagi na muzykę w kinie. Jest na tyle charakterystyczna, że sama w sobie opowiada emocjonalną historię.

Obsada i realizacja filmu "Gdyby ocean nosił twoje imię"

Ogromnym atutem filmu jest aktorska kreacja Arūnasa Matelisa, wcielającego się w głównego bohatera Vytenisa. Matelis znany jest z ról teatralnych, jednak rola w tym filmie może okazać się jego najważniejszą kreacją aktorską w karierze.

Aktor z niebywałym wyczuciem buduje postać zagubionego w żałobie, ale zdeterminowanego mężczyzny. Jego gra jest bardzo naturalna i przekonująca. Nie dziwi fakt, że Matelis za tę rolę otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Reżyseria Arunas Matelis
Scenariusz Arunas Matelis
Zdjęcia Audrius Kemežys

Za reżyserię i scenariusz odpowiada Arunas Matelis, znany z innych cenionych filmów takich jak "Inwentaryzacja" czy "Prowincja". Reżyser świetnie oddaje nastrój i charakter swojego bohatera.

Duże brawa należą się też operatorowi Audriusowi Kemežysowi, którego zdjęcia litewskich pejzaży i miejskich krajobrazów wyglądają zachwycająco. Film można oglądać tylko dla tych pięknych, poeticznych ujęć.

Przesłanie filmu "Gdyby ocean nosił twoje imię"

Gdyby ocean nosił twoje imię - Odkryj tajemnicę filmu w naszej recenzji

Choć "Gdyby ocean nosił twoje imię" opowiada historię żałoby i cierpienia, to przesłanie filmu jest pozytywne. Pokazuje, że nawet po bolesnej stracie można odnowić wiarę w sens życia i odzyskać nadzieję.

Podróż Vytenisa przez pół Europy ma wymiar symboliczny - bohater przemierza również swoją długą drogę przez żałobę. Stopniowo uczy się radzić z cierpieniem, wybaczać światu i sam sobie.

Dowiaduje się, że życie mimo tragedii warto dalej kochać i szanować. Dlatego w końcowych scenach filmu widzimy Vytenisa odmienionego - spokojniejszego i bardziej pogodzonego z losem.

 • Film pokazuje, że nawet z pozoru beznadziejne sytuacje mają sens i mogą prowadzić do czegoś dobrego.
 • Żałoba to proces, podczas którego ważne jest wsparcie najbliższych.

Te mądre przesłania sprawiają, że "Gdyby ocean nosił twoje imię" to film pełen nadziei - porusza, ale też dodaje otuchy w trudnych chwilach.

Opinie o filmie "Gdyby ocean nosił twoje imię"

"Gdyby ocean nosił twoje imię" zebrał przeważnie bardzo dobre recenzje krytyków filmowych i widzów.

Krytycy chwalą przede wszystkim kreację Arunasa Matelisa, reżyserię i zdjęcia. Doceniają też niebanalny scenariusz, który balansuje pomiędzy wzruszeniem a nutą czarnego humoru. Niektórzy piszą wręcz o arcydziele kina litewskiego.

Widzowie w recenzjach podkreślają walory emocjonalne filmu - wzrusza i skłania do refleksji. Zauważają też piękno zdjęć litewskiej przyrody. Niektórzy narzekają na zbyt powolne tempo, ale ogólny odbiór jest bardzo pozytywny.

Film poruszył mnie do łez, a przy tym skłonił do myślenia o sensie życia - pisze jedna z widzek

.

Sukces kasowy i krytyczny sprawił, że "Gdyby ocean nosił twoje imię" reprezentował Litwę w konkursie o Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Nie udało mu się co prawda zdobyć nominacji, ale i tak film zyskał międzynarodowy rozgłos.

Film "Gdyby ocean nosił twoje imię" - podsumowanie

"Gdyby ocean nosił twoje imię" to wzruszająca i mądra opowieść o miłości, stracie bliskiej osoby i radzeniu sobie z cierpieniem. Dzięki świetnej grze aktorskiej, reżyserii i zdjęciom jest to film, który można polecić bardzo szerokiemu gronu widzów.

Nawet sceptycy, którzy zwykle unikają "ciężkich" tematów, dają się porwać tej niebanalnej historii. Naprawdę warto poznać losy Vytenisa i przeżyć wraz z nim jego filmową podróż. Gorąco zachęcam do obejrzenia!

gdyby ocean nosił twoje imię, gdyby ocean nosił twoje imię recenzja, gdyby ocean nosił twoje imię film

Podsumowanie

"Gdyby ocean nosił twoje imię" to poruszający dramat obyczajowy, który mocno rezonuje z widzami. Opowiada historię Vytenisa próbującego uporać się ze śmiercią żony i wypełnić jej ostatnią wolę. Film wzrusza i skłania do myślenia o kruchości życia oraz sensie istnienia.

Mocną stroną produkcji jest aktorska kreacja Arunasa Matelisa w roli głównej. Aktor przekonująco buduje postać zagubionego w żałobie mężczyzny. Jego gra jest bardzo naturalna i wciąga widzów w losy bohatera.

Reżyseria Arunasa Matelisa zasługuje także na uznanie - buduje odpowiedni nastrój i stopniowo odsłania motywy działań Vytenisa. Montaż i zdjęcia również stoją na wysokim poziomie. Litewskie krajobrazy prezentują się zachwycająco.

Jeśli szukasz wzruszającego i mądrego filmu o miłości, stracie i żałobie, serdecznie polecam ci "Gdyby ocean nosił twoje imię". To produkcja, która może poruszyć każdego widza bez względu na wiek i płeć. Pozostawia po seansie dużo do myślenia. Gorąco polecam!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najnowszy Repertuar Kina Tarnowskie Góry - Sprawdź co Gra Kino Olbrzym
 2. Kino Cinema City Galeria Jurajska - Repertuar Filmów
 3. Kino Nowa Dęba - Aktualny repertuar i wydarzenia
 4. Książki Romans Fantasy z elementami romansu
 5. Kino Głogów - Cinema 3D Głogów - Repertuar
Autor Ewelina Bąk
Ewelina Bąk

Jako fotografka ślubna dzielę się wiedzą jak uchwycić najważniejsze momenty za pomocą profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Testuję sprzęt Canon, Nikon, Sony pod kątem zastosowania w reportażu ślubnym. Podpowiadam jak wybrać obiektywy, lampy i akcesoria.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Recenzja Miasto 44 - Recenzje Filmu Miasto 44
RecenzjeRecenzja Miasto 44 - Recenzje Filmu Miasto 44

Recenzja Miasto 44 - Recenzje Filmu Miasto 44 Recenzja filmu Miasto 44 - poruszająca i mistrzowsko zrealizowana opowieść o losach powstańców Warszawy w 1944 roku. Film zebrał znakomite recenzje i jest uznawany za arcydzieło polskiego kina wojennego.